Читайте англійською. Якщо не розумієте, скористайтесь перекладачем Google — можна встановити автоматичний переклад сторінки. Щоправда, іноді гугл краще перекладає на російську, ніж на українську. У такому разі скористайтесь перекладом на обидві мови.
Дивіться не в пошуковій мережі Гугл, а на конкретних сайтах. Дослідження зручніше шукати в Гугл Академії. Аналізуючи інформацію, використовуйте кілька джерел. Дослідження можуть суперечити одне одному.
Ми, зокрема, користуємось такими джерелами:
- сервіс PubMed від Національного центру біотехнологічної інформації (NCBI)
- сервіс MedlinePlus Національної бібліотеки медицини при Національному інституті здоров’я
- блог Harvard Health Publishing Гарвардської медичної школи
Звертайте увагу на дату публікації. Результати дослідження, опубліковані 10 років тому, вже могли спростувати. Шукайте за ключовими словами. Наприклад, coffee consumption / укр. вживання кави, drinking coffee / укр. пиття кави.
Якщо ви підписуєтесь на медичний паблік, перегляньте
- Яка в автора освіта? Навіть спеціалізація може мати значення
- Чи є посилання на першоджерело?
- Чи згадує автор якісь недоліки, застереження?
- Чи оцінює автор якість доказів, які він наводить?
- Чи містить публікація альтернативи тому, про що пише автор?
Це не абсолютні критерії, яких безумовно треба дотримуватись. І, звичайно, не варто оцінювати одну публікацію — особливо якщо мова про тематичне медіа. Але в сукупності це допоможе споживати якісну інформацію.
Стосовно ситуації з коронавірусом надавайте перевагу першоджерелам — сайту ВООЗ, щодо ситуації в Україні — сайтам МОЗ, Кабміну, місцевої ради, держадміністрації.