Розповідає дієтолог Олена Кищенко.
Для початку кілька правил:
- Врегулюйте водний баланс — оптимальна кількість води на добу розраховується 30 мл / 1 кг маси тіла
- Снідайте. Кожен прийом їжі доповнюйте овочами
- Їжте м’який сир з зеленню, а не з варенням
- Вживайте сири не 70% жирності, а ферментативні (адигейський, фета, бринза)
- Споживайте більше продуктів, що багаті на клітковину
- Для власних спостережень ведіть харчовий щоденник — інколи ми не помічаємо, що насправді їмо
Що не можна їсти, якщо в мене акне?
Деякі продукти підсилюють роботу сальних та поштових залоз, підвищують рівень глюкози та холестерину. Від цієї їжі варто відмовитись.
Продукти з високим глікемічним індексом (понад 55):
- солодощі
- жирні сорти м’яса і риби, копченості з них
- смажена картопля
- мучні та крохмалевмісні солодощі
- хлібобулочні вироби
Молочні продукти
Продукти, які містять трансжири:
- промислові солодощі
- фаст-фуд та напівфабрикати
- кетчупи, соуси
- смажена картопля
- продукти з консервантами, барвниками
Гострі прянощі та спеції, пересолена їжа
Напої: алкогольні, газовані, солодкі, пакетовані соки (на 100 мл соку вони містять 7 чайних ложок цукру), міцний чай, каву
Харчування має бути спрямоване на зниження насичених жирів, легких вуглеводів, цукру та збільшення клітковини, антиоксидантів, збагачення вітамінами, мікроелементами.
Що їсти при акне?
- Клітковину: сирі овочі, фрукти, вівсянку та гречану крупу
- Флавоноїди з антиоксидантними властивостями: ягоди, листову зелень
- Вітамін С: смородину, солодкий перець, броколі, цвітну капусту
- Вітаміни А та Е: горіхи, морква, шпинат, гарбуз, овочі та фрукти зеленого та помаранчевого кольору
- Вітаміни групи В: бобові, гречану крупу, печінку
- Цинк — це невідкладна допомога для шкіри також для волосся, нігтів, імунної системи. Вживайте бобові, морепродукти, гарбузове насіння, горіхи, курча, яловичу печінку
- Селен: бразильський горіх
- Омега 3 і 6: рибу, морепродукти, насіння льону, горіхи (фундук), рослинну олію, авокадо, чіа. Співвідношення Омега 6 і 3 має бути 2:1.
Кіноа — «золоте зерно» для лікування акне. Можна їсти зерно, і листя, і молоді паростки. У кіноа велика кількість унікального рослинного білка — лізину, який допомагає тканинам швидко загоюватись і стимулює регенерацію шкіри. Також кіноа багата на фосфор, фітинову кислоту, мінерали.
Чи впливає харчування на акне?
Переклад статті з Harvard Health Blog. Вважається, що акне розвивається через сукупність факторів: утворення надто великої кількості шкірного сала, бактерій у шкірних порах та запалення.
Також на акне можуть впливати:
- гормональні зміни,
- менструальний цикл,
- медикаментозні препарати,
- засоби для догляду,
- генетичні фактори,
- забруднене навколишнє середовище,
- куріння,
- стрес.
Можливо, харчування теж має значення. Деякі продукти можуть сприяти запаленню в організмі і спричиняти загострення. Також харчування може впливати на гормони й, відповідно, погіршуватиме стан шкіри.
Наприклад, молоко та продукти з високим вмістом цукру можуть спричинити підвищення рівня інсуліну, а відповідно змінити рівень інших гормонів, що впливають на стан шкіри.
Попри можливі зв’язки між харчуванням та акне, немає єдиної думки, що зміна способу харчування — ефективний спосіб боротьби з акне.
У серпні журнал JAMA Dermatology опублікував результати нового дослідження. Учені порівняли результати цілодобових опитувань понад 24 000 дорослих.
Учасники дослідження:
- хворіли на акне на момент дослідження,
- хворіли на акне в минулому,
- ніколи не мали прояви акне.
Дослідники виявили взаємозв’язок між поточним загостренням акне та вживанням:
- їжі з високим вмістом жирів (включаючи молоко та м’ясо),
- їжі та напоїв з високим вмістом цукру,
- їжі з високим вмістом жирів та цукру.
Вживання їжі з високим вмістом жирів та цукру було пов’язано з більшою кількістю висипань. У порівнянні з людьми без акне в анамнезі, люди, що мали акне на момент дослідження:
- на 76% частіше повідомляли, що випивали щонайменше п’ять склянок молока за попередній день,
- більш ніж удвічі частіше повідомляли, що пили п‘ять і більше порцій напоїв з високим вмістом цукру за попередній день,
- у вісім разів частіше повідомляли про споживання повноцінної страви з жирних та цукристих продуктів за попередній день.
Однак інтерпретувати ці результати слід обережно.
Записи зі щоденників харчування можуть давати неправильну інформацію. Наприклад, людина з акне переконана, що харчування впливає на стан шкіри. Тому вона частіше за інших повідомляє про певні елементи свого раціону.
Щоденник харчування не враховує інші фактори розвитку акне, що могли вплинути на учасників. Наприклад, люди, які п’ють більше молока, також живуть у більш забруднених районах, і саме забруднення спричиняє загострення акне.
Дослідження тривають. Наразі немає єдиної дієти, яка б гарантувала очищення шкіри. Насолоджуйтесь улюбленою їжею в помірних кількостях. Спостерігайте за станом шкіри — якщо певні продукти справді впливатимуть на її стан, змінюйте раціон відповідно до ваших особливостей.
Коментар лікаря-дерматолога
У лікуванні акне не допомагають жорсткі дієти з виключенням багатьох продуктів, очищення печінки, детокс-крапельниці, пошуки helicobacter pilori у шлунку. Це — недоказово та неефективно.
Одна цукерка на день суттєво не вплине на стан акне. Однак пачка зефіру за раз, звичайно, погіршить перебіг захворювання.
Молочні продукти не завжди впливають на загострення акне. Якщо пацієнт щодня вживає значну кількість молока, я пропоную на 1,5-2 місяці виключити молочні продукти та спостерігати за шкірою. Якщо після повернення молочних продуктів у раціон є погіршення, їх потрібно обмежити.
Якщо з раціону виключається продукт, що містить корисні речовини й елементи, його потрібно замінити іншим.
Процес лікування акне тривалий і багатогранний — важливо, щоб лікар-дерматолог постійно бачив динаміку і за потреби коригував призначення.
Щоб записатися на консультацію, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.