Родимка — це пігментне новоутворення, яке може виникнути як на шкірі, так і на слизових оболонках. Такі новоутворення мають у своєму складі меланоцити, які містять меланін — він-то і впливає на колір родимки. Деякі родимки можуть мати червоний колір — таке новоутворення спричинене розростанням кровоносної судини.
Зазвичай родимки не несуть ніякої небезпеки й не викликають дискомфорт, але іноді вони можуть доставляти незручності або ж перероджуватися в злоякісну пухлину — меланому. У таких випадках видалення новоутворення не лише примха чи бажання, а необхідність.
Як з’являються родимки?
Є кілька причин, чому родимки виростають на тілі:
- Генетичне спадкування. Однакові родимки з’являються у членів сім’ї. Вони знаходяться в однаковому місці і схожі — це нормальний стан невуса.
- Гормональні зміни в організмі. Наприклад, коли дитина росте — активний розвиток спостерігається в 3, 6, 8, 16, 19, 21 рік. Також у жінок під час вагітності та лактації.
- Сонячне випромінювання. У такому разі родимки можуть не просто з’являтися, але і перероджуватися в злоякісні пухлини. Вплив сонця може викликати мутацію шкіри, в тому числі родимок.
Як обстежити родимки самостійно?
Для цього використовують абревіатуру АКОРД:
- А — асиметрія. Родимка симетрична з усіх боків.
- К — край. Край родимки округлий, гладкий, без вкраплень або неправильної форми.
- О — окрас. Колір нормальної родимки — від світло-коричневого до темно-коричневого. Якщо з’являється рожевий, червоний, синій, чорний кольори, зверніться до лікаря.
- Р — розмір. Нормальні новоутворення шкіри — не більш одного сантиметра.
- Д — динаміка. Як змінився невус протягом останніх півроку? Якщо є свербіж, почервоніння, збільшення розміру, покажіть родимку лікарю.
Коли необхідно видалити родимку?
Існує декілька причин для видалення родимки:
- Естетичні показання. Якщо новоутворення створює фізичний чи естетичний дискомфорт, негативно впливає на зовнішність та вашу самооцінку — видалення може бути виправданим.
- Функціональні показання. Якщо родимка знаходиться в такому місці, де постійно травмується одягом і аксесуарами, її краще видалити.
- Є ризик переродження родимки в злоякісну. Вагомими обставинами для видалення вважаються наступні покази:
- родимка збільшується в розмірах або ж значно збільшилася за короткий проміжок часу;
- є зміни в щільності новоутворення — воно розм’якло або затверділо;
- на родимці з’явилися ушкодження — виразки, лущення, кірочка або ж вона кровоточить;
- асиметрична форма новоутворення;
- змінився колір родимки — вона стала темнішою чи світлішою;
- поява родимки, що не схожа на інші, які існують на вашій шкірі;
- новоутворення запалилося — воно почервоніло або ж набрякло.
Протипоказання до видалення родимок
Насправді не існує таких родимок, яких не можна позбутися, але можуть бути новоутворення, які недоцільно видаляти: якщо вона не травмується одягом, не знаходиться в групі ризику й не впливає на зовнішній вигляд.
Коли та де краще видаляти родимки?
Загалом пора року не має великого значення для видалення, але все-таки лікарі-дерматологи рекомендують проходити цю процедуру в осінньо-зимовий період.
Уся справа в тому, що влітку, коли тіло потіє та є необхідність частого прийняття душу, загоєння рани відбувається повільніше. Ба більше, після видалення на шкірі залишається рожева пляма, яка на сонці може стати коричневого кольору.
Прийнявши рішення видалити родимку, ні в якому разі не можна самостійно від неї позбавлятися в домашніх умовах, адже це може бути небезпечно і призвести до тяжких наслідків. Перший крок після рішення — це консультація з дерматоонкологом, який проведе огляд та діагностику:
- візуально огляне родимку;
- зробить дерматоскопію, щоб оцінити розміри, структуру, глибину залягання родимки;
- визначить правильний метод видалення.
У Смарт Медікал Центр лікарі-дерматоонкологи запропонують видалити родимку радіохвильовим методом.
Радіохвильове видалення — коагуляція й розріз тканин радіохвилями високої частоти, що дозволяє уникнути пошкодження сусідніх тканин. Метод вважається нетравматичним і відрізняється швидкістю загоєння. Радіохвильове видалення дозволяє усувати й маленькі, і великі родимки, а також брати матеріал для гістологічного дослідження. Ще одна перевага методу — низький ризик рубцювання.
Записатися до дерматоонколога, щоби перевірити свої родимки та запланувати видалення, можна за телефонами (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або заповнивши форму на сайті.
Суміжні напрями: