Компульсивне переїдання — думка гастроентеролога | Smart Medical Center
Стаття
27 Грудня

Компульсивне переїдання — думка гастроентеролога

1753

Компульсивне переїдання, тобто таке, яке неможливо контролювати, вважається психогенним. Зазвичай люди з таким порушенням їдять надзвичайно багато, розуміючи, що не в змозі контролювати процес. Варто зазначити, що розлад харчування супроводжується також емоційними порушеннями, адже дуже часто в основі проблеми знаходиться стрес. 

Компульсивне переїдання — норма? 

Компульсивне переїдання однозначно не вважається нормою. Якщо в стані стресу в людини прокидається звірячий апетит — це говорить про розлад. Особливо, якщо в такому стані людина їсть набагато більше, ніж більшість людей в аналогічній ситуації. До того ж спровокувати розлад можуть як серйозні життєві проблеми, наприклад, звільнення з роботи, смерть когось із близьких, так і незначні труднощі — сварка з рідними, на вас підвищили голос, поганий день тощо. А результат заїдання своїх проблем — дискомфорт від відчуття безсилля перед проблемою, депресія, занепокоєння через форми тіла та вагу, ожиріння. 

Компульсивне переїдання можна охарактеризувати наступними ознаками: 

 • людина їсть наодинці — їй соромно за кількість вжитої їжі; 
 • людина може їсти доти, поки не стане фізично дискомфортно; 
 • людина їсть швидше, ніж інші;
 • людина може їсти навіть тоді, коли не голодна; 
 • після вживання їжі людина відчуває відразу до себе, має відчуття вини на пригніченості. 

Ожиріння не завжди вважається головним симптомом безконтрольного переїдання, адже іноді навіть люди з нормальною вагою стикаються з подібним розладом. 

Причини компульсивного переїдання

Наразі невідомо, що саме може викликати компульсивне переїдання, однак у половині випадків причиною є саме депресія. А от що стає тим тригером — депресія викликає переїдання чи навпаки — важко сказати. 

До можливих причин розвитку компульсивного переїдання відносять: 

 • Психологічні. Депресія, проблеми у вираженні почуттів, низька самооцінка, відсутність сили волі, самотність тощо. 
 • Біологічні. Збій у роботі гіпоталамуса — органа, який контролює апетит. Він починає отримувати невірні сигнали про відчуття голоду. До того ж недостатня кількість гормону щастя — серотоніну — також грає свою роль у компульсивному переїданні. 
 • Соціальні. Буває, що ще з раннього дитинства батьки підштовхують дітей до безконтрольного переїдання, мотивуючи їх їжею — “З’їж свою їжу, і ми підемо гратися”, пропонують солодощі, коли дитині сумно чи боляче. Відтак їжа стає способом заїдати свої негативні емоції. 

Лікування компульсивного переїдання

Евтушенко Татьяна Анатольевна гастроэнтеролог

На жаль, самолікування не допоможе вирішити проблему, адже сили волі недостатньо для боротьби з розладом. Дієти, режим, спорт можуть дати результат, але рано чи пізно відбудеться зрив. Лікування безконтрольного переїдання повинно бути комплексним — включати психологічний і фізіологічний фактори. 

Насамперед, варто звернутися до лікаря-терапевта, який зможе оцінити стан людини, звернути увагу на аспекти, які призвели до такого розладу та порадити наступні кроки. З компульсивним переїданням працює команда професіоналів: терапевт, гастроентеролог, психолог, психотерапевт. Допомога психотерапевта необхідна, якщо розлад харчування супроводжується депресією, тривогою, алкогольною чи наркотичною залежністю тощо. 

У Smart Medical Center лікар-гастроентеролог Євтушенко Тетяна Анатоліївна проконсультує щодо програми усвідомленого харчування, яка стане першим кроком у вирішенні проблеми компульсивного переїдання.

Більше про програму у вебінарі:

Телефонуйте за номером (067) 127-03-03(044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті, щоб записатися на консультацію до лікаря. 

Суміжні напрями:

Автор статті:
SMC

Записатися на прийом

Контакти

Єдиний контакт-центр

ПН-НД 8:00 - 20:00

(067) 127-03-03 (044) 490-25-03

info@smartmedicalcenter.ua

Smart Medical Center на Оболоні

ПН-НД 8:00 - 20:00

вул. Тимошенка, 19
Оболонь, станція метро «Мінська»

Схема проїзду

Про Смарт на Оболоні

Smart Medical Center на Либідській

ПН-НД 8:00 - 20:00

вул. Маккейна (Кудрі), 7-Б
Печерськ, станція метро «Либідська»

Схема проїзду

Про Смарт на Либідській

Перетелефонувати за 7 секунд?
  Саме зараз Вам телефоную... operator Скажіть, вам телефонували? Добре
  Гарного дня!
  Спробуємо ще раз? Вибачте за незручності! Передали у відділ контролю якості.
  Адміністратор 00:00:00