Доброякісна гіперплазія передміхурової залози — або ж аденома простати — це зміни парауретральних залоз на рівні передміхурової залози.
Основна ознака аденоми простати — проблеми з сечовипусканням. Чим більша стадія, тим більш гострі й проблемні можуть ставати симптоми. Відповідно, відрізнятимуться методи лікування, які призначає лікар-уролог.
Причини аденоми простати
Є багато причин аденоми простати, але відслідковується чіткий взаємозв'язок між розвитком хвороби та віком чоловіка.
Дмитро Новіцюк, уролог-хірург вищої категорії, зазначає: зазвичай це хвороба старших чоловіків. Зустрічається вона десь приблизно у 80% чоловіків після 80 років, але таке захворювання зустрічається і у чоловіків в 45, 50, 60 років. Тому дуже важливо обстежувати чоловіків десь з 45-річного віку на рахунок такого стану простати.
До причин розвитку аденоми простати лікарі-урологи відносять, зокрема:
- зменшення рівня тестостерону в крові;
- розвиток простатспецифічного антигену (ПСА);
- гормональні порушення та порушення роботи яєчок;
- дефіцит цинку.
Також на розвиток аденоми простати впливають режим харчування, вживання алкоголю, паління, спадковість, сидячий спосіб життя, суміжні захворювання печінки, ендокринної, серцево-судинної системи тощо.
Симптоми аденоми простати
Гіперплазія передміхурової залози зазвичай не турбує пацієнта, якщо вона не викликає певного дискомфорту. Дискомфорт може проявлятися у вигляді зниження напору струменя в сечі, нічних походів у туалет.
Якщо ці симптоми починають наростати, людина починає мочитись декілька разів в ночі, напружуватись, для того, щоб помочитись. Це може виглядати як декомпенсація сечового міхура на фоні вираженої аденоми простати.
Симптоми аденоми простати:
- ускладнення сечовипускання,
- відчуття неповного спорожнення сечового міхура,
- погіршення напору струменю сечі,
- часте сечовипускання вночі.
З такими симптомами потрібно звернутися до уролога. Лікар направляє на обстеження за наявності таких симптомів і дуже часто виявляє збільшену передміхурову залозу і діагностує гіперплазію простати.
Щоб записатися на консультацію уролога-хірурга, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.
Діагностика аденоми простати
Під час консультації лікар-уролог:
- збере анамнез, вислухає скарги пацієнта,
- пальпаторно обстежить передміхурову залозу,
- зробить УЗД сечової системи та передміхурової залози,
- зробить урофлоуметрію (дослідження напору сечі, визначення швидкості потоку сечі),
- підкаже, які аналізи здати, щоб виключити злоякісне новоутворення передміхурової залози,
- встановить ступінь захворювання передміхурової залози.
Інколи потрібні додаткові дослідження — наприклад, мультифокальна біопсія передміхурової залози, МРТ простати. Уролог призначає їх залежно від того, які зміни він побачив на попередніх дослідженнях.
Лабораторні аналізи можуть включати:
- загальний аналіз крові та сечі,
- бактеріологічне дослідження та цитологія сечі;
- визначення вмісту креатиніну в біологічних рідинах (сироватці крові та сечі);
- визначення рівня простатспецифічного антигену (ПСА).
Інструментальна діагностика може включати урофлоуметрію, УЗД сечового міхура, УЗД передміхурової залози, УЗД нирок та рентген. Але всі ці обстеження призначає лише лікар і виключно в разі їх доцільності.
Лікування аденоми простати
Якщо це доброякісна гіперплазія передміхурової залози, яка не особливо заважає пацієнту і не має сильно виражених симптомів, можливе консервативне лікування. Тобто лікар призначить таблетовані препарати, щоб пацієнт почувався краще.
Але таке лікування симптоматичне. Повністю вилікувати аденому простати неможливо. Якщо в пацієнта досить виражені симптоми — багато залишкової сечі, погіршена швидкість сечовипускання, треба робити операцію.
Є великий спектр оперативних втручань — від відкритих до ендоскопічних. Є навіть лазерна терапія у вигляді лазерної енуклеації або лазерної вапоризації передміхурової залози.
Золотим стандартом лікування залишається ендоскопічна операція — трансуретральна резекція передміхурової залози. За допомогою тонкого інструмента, на одному кінці якого знаходиться відеокамера, лікар-уролог заходить по уретрі по сечівнику пацієнта в сечовий міхур, візуалізує простату і вирізає її зсередини на невеличкі шматочки, які потім вимиваються з сечового міхура.
ТУР простати: відновлення та реабілітація
За 3-4 дні після процедури пацієнт реабілітується, сечовипускання відновлюється. На пару діб може знадобитися катетер. Потім катетер виймається, і пацієнт може насолоджуватись струменем сечі, який у нього був у 20 років.
Зазвичай це проходить для пацієнта майже без дискомфорту або відмічається невеличкий дискомфорт при сечопуску після операції декілька тижнів.За місяць-два пацієнт повертається до своїх звичайних справ, у тому числі може займатися статевим життям.
Якщо вас турбують проблеми з сечовипусканням, запишыться на консультацію уролога, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.