Дисплазія шийки матки — Смарт Медікал Центр
Стаття
22 Серпня

Дисплазія шийки матки

1777

Дисплазія шийки матки — гінекологічне захворювання, яке призводить до змін у структурі епітелію шийки матки. Небезпека цієї патології полягає в тому, що симптоми першого ступеня дисплазії відсутні, а це може призвести до серйозних ускладнень. 

Причини дисплазії шийки матки

Основною причиною дисплазії вважається інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ). Особливо небезпечними є два генотипи ВПЛ — 16 та 18, які призводять до раку шийки матки. 

Окрім ВПЛ, існують фактори, які можуть спровокувати дисплазію, а саме: 

 • велика кількість пологів або ж пологи в ранньому віці;
 • часті аборти;
 • спадкова схильність; 
 • початок статевого життя в ранньому віці;
 • довготривалий прийом гормональних контрацептивів, що може призвести до дисбалансу;
 • інфекції статевих органів, які знижують імунітет та травматично впливають на епітеліальний шар шийки матки;
 • патологічні процеси шийки матки (ерозія, кольпіт, цервіцит);
 • порушення імунітету (ВІЛ, хронічні захворювання, лікарські препарати, стреси);
 • куріння; 
 • недотримання правил особистої гігієни.

Захистити себе від вірусу папіломи людини можна шляхом вакцинації — доцільно проводити дівчаткам від 9 років та до початку статевого життя. Актуальність вакцинації дорослих може визначити лише лікар-гінеколог.

Діагностика дисплазії шийки матки

З огляду на те, що захворювання протікає безсимптомно, діагностувати його може лише лікар-гінеколог. Для діагностики патології лікар проводить огляд за допомогою вагінального дзеркала, а також: 

 • кольпоскопію — спеціальний метод дослідження мікроскопом, який дозволяє детально розглянути уражену слизову ділянку шийки матки; 
 • ПАП-тест — цитологічне дослідження, яке дозволяє виявити атипові клітини; 
 • гістологічне дослідження — дослідження тканини з глибших шарів ділянки, що дозволяє отримати більш достовірні дані щодо дисплазії; 
 • генотипування ДНК ВПЛ, що дозволяє обстежити організм на наявність вірусу папіломи людини і визначити його тип.

Ступені дисплазії шийки матки

Діагностика дозволяє не тільки підтвердити наявність дисплазії шийки матки, а також визначити ступінь ураження слизової оболонки. 

1 ступінь або легка дисплазія. Характеризується незначною модифікацією базального шару епітелію. Ці зміни вражають лише 1/3  епітелію. 

Дисплазія шийки матки може проходити самостійно після ліквідації вірусу папіломи людини. У 10% випадків патологія переходить у другий ступінь, а в 35% — захворювання стає хронічним (не регресує, але й не прогресує).

2 ступінь або середня/помірна дисплазія. Характеризується вираженими структурними змінами епітелію. Ці зміни вражать 1/2 епітелію, а також посилюються патологічні зміни на клітинному рівні. 

Захворювання відступає в 70% випадків за умови адекватного лікування, а у 25% — переходить у 3 ступінь.

3 ступінь або важка дисплазія. Характеризується важким ураженням епітеліального шару — більше 2/3 епітелію. З’являються патологічні мітози і клитини з гігантськими ядрами, двоядерні клітини й інші атипічні ознаки. 

Кожна ступінь дисплазії шийки матки небезпечна для здоров’я жінки, адже захворювання може трансформуватися в злоякісний процес.

Лікування дисплазії шийки матки

Методи лікування патології обираються в індивідуальному порядку, адже потрібно враховувати ступінь ураження, вік жінки, наявність абортів, пологів і т.д. Наразі існує декілька способів лікування дисплазії: медикаментозне та хірургічне

Медикаментозне лікування застосовується, коли в жінки є постійні рецидиви або ж перша ступінь дисплазії. У такому випадку жінці рекомендовано пройти комплекс імунотерапії. За наявності вірусу папіломи людини лікар-гінеколог додатково назначить противірусну терапію. 

Хірургічне лікування

 • Конізація шийки матки — видалення ураженої ділянки за допомогою спеціального ножа у вигляді петлі;
 • Кріодеструкція шийки матки — деструкція атипових клітин рідким азотом, що дозволяє заморозити клітини та зупинити прогресування хвороби;

 • Припікання дисплазії шийки матки (електрокоагуляція). Процедура проводиться за допомогою лазера, який нагріває та знищує атипові клітини;

 • Радіохвильове лікування дисплазії шийки матки — деструкція атипових клітин радіохвильовим методом.

   

Варто пам’ятати, що дисплазія шийки матки — це не вирок, а лише патологічний процес, який можливо зупинити. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря-гінеколога й не забувати про щорічний профілактичний огляд. Саме для цього Смарт Медікал Центр створив два гінекологічні чек-апи, які дозволяють пройти повне гінекологічне обстеження всього за 2 візити в клініку — Базовий та Оптимальний

Суміжні напрями:

Автор статті:
SMC

Записатися на прийом

Контакти

Єдиний контакт-центр

ПН-НД 8:00 - 20:00

(067) 127-03-03 (044) 490-25-03

info@smartmedicalcenter.ua

Smart Medical Center на Оболоні

ПН-НД 8:00 - 20:00

вул. Тимошенка, 19
Оболонь, станція метро «Мінська»

Схема проїзду

Про Смарт на Оболоні

Smart Medical Center на Либідській

ПН-НД 8:00 - 20:00

вул. Маккейна (Кудрі), 7-Б
Печерськ, станція метро «Либідська»

Схема проїзду

Про Смарт на Либідській

Перетелефонувати за 7 секунд?
  Саме зараз Вам телефоную... operator Скажіть, вам телефонували? Добре
  Гарного дня!
  Спробуємо ще раз? Вибачте за незручності! Передали у відділ контролю якості.
  Адміністратор 00:00:00