Вакцинація не за графіком — поради лікаря-педіатра Smart Medical Center
вакцинація не за графіком Стаття
09 Грудня

Вакцинація не за графіком — рекомендації лікаря-педіатра

9620

Величезний відсоток дітей в Україні прищеплюється з порушенням календаря вакцинації. Добре це чи погано? Що робити батькам у такій ситуації?

Календар вакцинації

Перше - заспокоїтись. Графік вакцинації не панацея, а рекомендаційний документ. Кожна країна складає календар щеплень в залежності від міжнародних нормативів про вакцинацію, а також виходячи з економічних можливостей держави. Якщо вдається дотримуватися графіку - чудово, оскільки так дитина отримає оптимальні проміжки між щепленнями. У різних країнах різні варіанти, і всі вони хороші.

Інтервали щеплень

Другий момент - це поняття інтервалів між щепленнями. Під таким інтервалом мається на увазі проміжок між вакцинацією від одного і того ж захворювання. Існує інтервал імунізації "кір" - "кір", "поліомієліт" - "поліомієліт", "гепатит B" - "гепатит B" і так далі. На кожну хворобу виробляються окремі антитіла. Інтервалу "поліомієліт" - "гепатит B" для імунної системи не існує. Тому можна без проблем зробити "гепатит B", через тиждень "грип", ще через три тижні знову "гепатит B". Інтервал у цьому випадку був один місяць між двома гепатитами. І якщо зробити "гепатит B" і "грип" в один і той же день (неживі вакцини), проблеми теж не буде.

Кого прищеплювати

Третій момент - протипоказання. Можна робити щеплення не тоді, коли дитина здорова, а коли немає протипоказань. Хворі теж вакцинуються, при деяких хронічних захворюваннях показання до вакцинації ширше, коли необхідні додаткові щеплення, щоб захистити дитину.

Реакції та ускладнення

Четверте - часто відмова від імунізації пов'язана зі страхом перед реакціями. Є різниця між реакціями після щеплення (можуть іноді бути, очікувані і не страшні) та між ускладненнями (один випадок на мільйон, важко знайти лікаря, який їх бачив). Наприклад, біль у місці уколу кілька днів або невелика температура близько 37 градусів - реакція в когось може бути, у когось може не бути, і це зовсім не страшно.

А як бути, коли прийшли, зробили щеплення, а через тиждень нежить і температура. Винна вакцина? Ні. Ні теоретично, ні практично ніяка вакцина не може спровокувати нежить або пронос. Сидіти в черзі в поліклініці, де повітря просочене диханням сотень людей на день - те ж саме, як проїхати в плацкартному вагоні або в метро. Кращий вихід із ситуації - запис до лікаря на певний час без черг. Таким чином контакти з хворими дітьми можна звести до мінімуму.

Додаткові вакцини

Календар щеплень, як ви вже зрозуміли, складається державою з огляду на можливості кожної країни. В Україні це щеплення проти 10 захворювань. Є країни, де календар складений проти 12, 15 або 17-18 захворювань. У нас вакцинація проти грипу, вітрянки, пневмокока, менингокока рекомендується за показаннями або за особистим бажанням. Не завжди вакцини є в наявності, але хто шукає, хто має терпіння дочекатися, той отримає захист проти максимального числа хвороб.

Більше відповідей на питання про вакцинацію, а також таблиця рекомендованих інтервалів між щепленнями - у статті "Вакцинація - часті питання".

На сьогодні

Вакцинація - кращий спосіб підвищити імунітет.

У Києві можна зробити вакцинацію у Smart Medical Center. Чекаємо на вас і вашу дитину по запису на конкретний час без черг. Більш детально - перелік вакцин, які можна зробити в клініці, а також окремо про вакцинацію від грипу.

Матеріал підготував Степан Бегларян, педіатр Smart Medical Center

Автор статті:
Smart Medical Center

Записатись на прийом