Ми, батьки, не завжди впевнені, чи правильно вирішуємо проблеми з нашими дітьми. Інколи ми сердимось на себе, тому що підвищуємо голос або зайвий раз дратуємось. Як зрозуміти, що ми на правильному шляху?
Психологи виділяють чотири типи батьківського виховання: авторитетний, авторитарний, дозвільний та непричетний.
- Авторитетні батьки мають високі стандарти та очікування від дітей. Ці люди — доброзичливі, емоційні, встановлюють безпечну, позитивну атмосферу, що орієнтована на успіх, сприяє міцним зв’язкам у родині. Такі батьки встановлюють правила для різних ситуацій, час для роботи, харчування та сну. Домашні обов'язки також мають узгоджену структуру. Недотримання структури дорівнює наслідкам. Дитина завжди знає чого очікувати і яка поведінка є прийнятною. Водночас вона відчуває підтримку.
- Авторитарні батьки підтримують жорсткий підхід до виховання. Вони не звикли до компромісів, часто карають дітей за неслухняність. Мама й тато не відчувають необхідності спілкуватися відкрито. Дитина часто відчуває себе незахищеною, робить будь-що для показовості та пов’язує схвалення з любов’ю. Такі діти можуть мати низьку самооцінку та труднощі у стосунках з іншими.
- Дозвільний тип виховання не дає можливості встановити правила та відповідні наслідки їх недотримання. Дітям надалі буде складно регулювати поведінку — іноді батьки хочуть уникнути з ними конфліктів. Безмежна свобода руйнує розвиток — втрачаючи відчуття наслідків, діти не розуміють кордони. У дорослому житті їм бракуватиме самодисципліни, контролю, мотивації, відповідальності.
- Непричетні батьки нехтують фізичним та емоційним добробутом дитини, її потребами та безпекою. Вони рідко бувають вдома, можуть не знати однолітків та вчителів своєї дитини. Це впливає на самооцінку, самоповагу та самопочуття малюка, його здатність довіряти й формувати здорові відносини. Цей тип виховання — крадій дитинства, оскільки зарано змушує ставати відповідальним.
Майже в кожній родині виховання — це суміш усіх стилів. Однак нам варто прагнути до авторитетного стилю — він найбільш ефективний і дозволяє розвивати навички, необхідні для здорових відносин.
Кілька порад для оптимального виховання:
- Інвестуйте час у своїх дітей, цікавтеся ними.
- Встановлюйте чіткі очікування для дітей — вони мають знати, що можна робити, що ні.
- Заохочуйте дітей ініціювати власну поведінку, залучайте їх до вирішення різних питань.
Джерело — Healthline