Про профілактику раку в часи пандемії COVID-19 розповідає Юрій Марченко, лікар-акушер-гінеколог, лікар-мамолог, лікар ультразвукової діагностики, хірург, лікар сімейної медицини.
Перегляньте відеозапис розповіді лікаря або читайте тезовий конспект нижче.
Коронавірусна інфекція внесла корективи в наше життя, в соціальну, економічну, геополітичну сферу, а саме головне в стан нашого здоров’я, хоч і без цього вірусу було з чим боротися і від чого оберігати та профілактувати наші тіла та душі, наповнені духом.
Перше запитання, яке я ставлю своїм пацієнткам останні 2 місяці: чи хворіли ви на COVID? Жінкам, що перехворіли на коронавірус, я рекомендую більш ретельно ставитись до свого здоров’я, частіше відвідувати профільних спеціалістів, не ігнорувати симптоми і скарги.
У моїй особистій практиці з’являються пацієнти, які перехворіли на COVID і потім мають ускладнення. Одне з найважчих ускладнень — більш швидка трансформація (переродження) доброякісних новоутворень у злоякісні.
Від зародження атипової клітини до діагностики раку молочної залози минає в середньому 5-7 років. Тобто жінка не захворіла на рак молочної залози місяць чи два тому. Рак розвивається поступово. Поки імунна система контролює ці атипові клітини, захворювання знаходиться на клітинному рівні. Якщо раніше від початку захворювання до діагностики минало 5-7 років, зараз цей час проходить швидше в умовах пандемії (вплив самого вірусу на імунну систему, стрес через соціальні обмеження, скорочення доходів або повна відсутність останніх, соматична патологія, несприятливі фактори, які були до пандемії та до захворювання на коронавірус). Наразі це не офіційні наукові дані, а лише власні спостереження за пацієнтами, які звертаються за допомогою в клініку.
Йдеться не лише про онкологію молочної залози, а й про онкологію всього організму; почастішали випадки-знахідки в молодих жінок, у яких виявили онкологію малого тазу, підшкірно-жирової клітковини. Чи пов’язані ці речі з коронавірусом? Поки невідомо. Якщо зібрати інформацію від інших лікарів, можливо, з’являться значимі статистичні дані, що допоможуть виявити нову проблему, яку пацієнтам та лікарям потрібно буде вирішувати.
Можливо, збільшення захворюваності на рак пов’язане з тим, що тривалий час під час карантину не було діагностики.
Наша мета — не внести в лави пацієнтів і практикуючих лікарів смуту та фобію, зовсім навпаки — мета конструктивна, бо лікарі також на передовій цього процесу, як і пацієнти. Головна ціль донести інформацію, щоб пацієнти свідомо підходили до умов, у яких ми всі опинились і маємо жити і пристосовуватись, стати високоадаптивними, максимально здоровими людьми в постковідній ері, в яку ми незабаром вступимо.
Знайте свій організм! Вивчайте свій організм! Досліджуйте свій організм! Коли ви знаєте типовість, атиповість ви знайдете дуже швидко.
Приділяйте собі час і увагу, приходьте на профілактичні огляди у мамолога, гінеколога, проктолога, гастроентеролога, уролога, дерматолога, своєчасно робіть обстеження УЗД, колоноскопію, фіброгастродуоденоскопію та дослідження крові. Профілактика завжди краще за лікування!