Кіста грудей — це доброякісне розширення протоків молочної залози, де накопичується рідина. Найчастіше це прозора, жовтувато-біла рідина, затиснута чотирма стінками.
Кісту знаходять при самообстеженні — коли жінка відчуває різницю між тканинами. Також молочна залоза може боліти, приносити сильний дискомфорт перед менструацією. У такому разі одразу записуйтесь до мамолога — лікар зробить огляд та УЗД молочних залоз. Подальша тактика лікування залежить від результатів обстеження.
Лікування кісти грудей
Прості кісти до 1 см спостерігають — раз на пів року потрібно приходити на огляд та УЗД. Якщо додатково є дисгормональні порушення, на які відреагувала молочна залоза, лікар призначить препарати для підтримання гормонального балансу. Коригується спосіб життя, режим харчування.
Кісти розміром понад 1 см радять пунктувати. Лікар зробить тонкоголкову аспіраційну біопсію з подальшим цитологічним дослідженням.
Великі кісти або полікістоз, коли кіст багато, радять видаляти оперативно — після біопсії в таких випадках можливий рецидив. Більша частина цих операцій проходить під місцевим знеболенням. За годину-дві пацієнтка може йти додому. На наступний день потрібно прийти на зняття дренажу. Потім роблять перев’язки, знімають шви та спостерігають.
Медикаментозне лікування можливе, якщо це початковий процес, коли в кісти сформувалися лише три стінки з чотирьох. Окрім призначення препаратів, важливо:
- правильно підібрати білизну, яка не затискатиме відтік венозної крові й лімфу,
- звернути увагу на антиперспіранти, щоб не містили алюміній і цинк,
- скоригувати режим харчування, роботу шлунково-кишкового тракту.
Профілактика раку грудей
Самообстеження — 95% успіху. Більшість жінок знаходять зміни тоді, коли знають свою молочну залозу на типовість. Якщо з молочною залозою щось не так, жінка тактильно це відчує.
Найпростіше проводити теплою мильною рукою по грудях в душі. Можна за часовою стрілкою або проти, після менструації чи всередині циклу — важлива регулярність і постійність.
Негайно потрібно звернутися до лікаря при:
- наявності ущільнення,
- хворобливості і / або припухлості грудей,
- виділеннях із соска,
- западанні або утягнутості соска,
- припухлості і / або хворобливості в пахвовій області,
- зміні рельєфу шкіри грудей (апельсинова кірка, горбкуватість).
Молочна залоза — це ОСОБЛИВИЙ орган, який одним з перших реагує на гормональні збої. На стан молочних залоз впливає безліч гормонів, які виробляються в яєчниках, надниркових залозах, центральній нервовій системі. При порушенні однієї з ланок починається дисбаланс.
Те ж саме відбувається і в період менопаузи, коли жіночих гормонів (естрогенів) стає менше і починається заміщення залозистої тканини жировою або сполучною.
Уважно досліджуючи свій організм, жінка може при мінімальних відхиленнях і симптомах виявити у себе ці дзвіночки, які підказують, що час звернутися до лікаря.
Крім щомісячного самообстеження існує ряд інших методів, які допомагають нам виявити захворювання на ранній стадії. Вони регламентуються наказами МОЗ:
- гормональна панель при показах,
- до 40 років клінічне дослідження молочних залоз — УЗД раз на рік,
- з 40 років мамографію раз у 2 роки, якщо немає ніяких скарг і відхилень. Якщо є спірні питання — раз на рік.
Іноді мамографію комбінують з УЗД для більш точної діагностики.
Рання діагностика захворювань — це вже 50% успіху в лікуванні, тому будьте уважні до свого організму. Щоб записатися на консультацію мамолога, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.