Інфекції та передача
Інфекції, які передаються статевим шляхом (ІПСШ), - це інфекції, які поширюються в результаті сексуальних контактів. Існує більш як 30 бактерій, вірусів і паразитів, які передаються статевим шляхом. Деякі, зокрема ВІЛ і сифіліс, можуть передаватися від матері дитині під час вагітності і пологів, а також через продукти крові й пересадження тканин.
Патогенні мікроорганізми, що викликають деякі з найпоширеніших ІПСШ, поділяють на бактерії, віруси і паразити.
Розповсюджені бактеріальні інфекції
- Neisseria gonorrhoeae (викликає гонорею або гонококову інфекцію)
- Chlamydia trachomatis (викликає хламідійні інфекції)
- Treponema pallidum (викликає сифіліс)
- Haemophilus ducreyi (викликає м'який шанкр)
- Klebsiella granulomatis (відома раніше як Calymmatobacterium granulomatis викликає пахову гранулему, або донованоз).
Розповсюджені вірусні інфекції
- Вірус імунодефіциту людини (викликає СНІД)
- Вірус простого герпесу типу 2 (викликає герпес статевих органів)
- Вірус папіломи людини (викликає гострі кондиломи, а деякі підтипи призводять до розвитку раку шийки матки у жінок)
- Вірус гепатиту В (викликає гепатит, а хронічні випадки можуть призводити до розвитку раку печінки)
- Цитомегаловірус (викликає запалення багатьох органів, включаючи мозок, очі й кишківник)
Паразитарні організми
- Trichomonas vaginalis (викликає вагінальний трихомоніаз)
- Candida albicans (викликає вульвовагініт у жінок; запалення голівки статевого члена і крайньої плоті [баланопостит] у чоловіків).
ІПСШ без симптомів
До 70% жінок і значна частина чоловіків з гонококовою і/або хламідійною інфекцією можуть взагалі не відчувати жодних симптомів. Як симптоматичні, так і безсимптомні інфекції призводять до розвитку серйозних ускладнень.
Основні синдроми найпоширеніших ІПСШ:
- Виділення з сечовивідного каналу
- Виразки на статевих органах
- Припухлості в паху (бубони в паховій області)
- Припухлість мошонки
- Вагінальні виділення
- Біль внизу живота
- Неонатальні інфекції очей (кон'юнктивіт у немовлят)
Традиційний метод діагностування ІПСШ - лабораторне тестування.
ІПСШ є проблемою суспільної охорони здоров'я. За оцінками ВООЗ щорічно у світі серед дорослого населення у віці 15-49 років з’являється 340 мільйонів нових випадків виліковних ІПСШ (сифілісу, гонореї, хламідіозу і трихомонозу).
У країнах, що розвиваються, ІПСШ та їхні ускладнення входять до п'ятірки найчастіших причин звернення дорослих людей за медичною допомогою. ІПСШ можуть призвести до появи гострих симптомів, розвитку хронічних інфекцій і серйозних подальших наслідків. Це може бути безпліддя, позаматкова вагітність, рак шийки матки, передчасна смерть малюків і дорослих.
ІПСШ і профілактика серйозних ускладнень у жінок
ІПСШ є основною причиною безпліддя, особливо у жінок. У 10%-40% жінок із хламідійними інфекціями, які не лікувалися, розвивається симптоматичне запалення тазових органів.
Постінфекційна патологія маткових труб є причиною жіночого безпліддя в 30-40% випадках. Крім того, імовірність розвитку позаматкової (трубної) вагітності у жінок, які перенесли запалення тазових органів, зростає в 6-10 разів. Причиною позаматкової вагітності в 40-50% випадках є перенесене раніше запалення тазових органів. Інфікування деякими типами вірусу папіломи людини може призвести до розвитку раку статевих органів, зокрема, раку шийки матки у жінок.
ІПСШ і несприятливі результати вагітності
ІПСШ, які не лікуються, пов'язані з вродженими й перинатальними інфекціями в новонароджених дітей, особливо в тих районах, де показники інфекції залишаються високими.
Серед вагітних жінок із сифілісом, який не лікувався, на початковій стадії 25% вагітностей закінчується народженням мертвого плода, 14% - смертю немовляти. Загальна перинатальна смертність становить близько 40%.
При відсутності профілактики в 30-50% дітей, які народжені матерями з невиліковною гонореєю і майже в 30% дітей, народжених матерями з невиліковною хламідійною інфекцією, розвивається інфекція очей (бленорея немовляти), яка, якщо її не лікувати на ранніх стадіях, може призвести до сліпоти. В усьому світі від цієї хвороби щорічно сліпне від 1000 до 4000 новонароджених дітей.
ІПСШ і ВІЛ
Наявність невилікуваної виразкової або невиразкової хвороби (ІПСШ, при якій утворюються або не утворюються виразки) збільшує ризик зараження ВІЛ майже в 10 разів. Для зменшення ризику інфікування ВІЛ важливо невідкладно лікувати ІПСШ.
Профілактика ІПСШ
Профілактика інфікування або передачі інфекції статевим шляхом - це ведення статевого життя тільки з неінфікованим партнером в рамках тривалих відносин. Чоловічі латексні презервативи при постійному й правильному використанні ефективні щодо зниження передачі ІПСШ.
Матеріал підготувала Олена Орлова, лікар-акушер-гінеколог вищої категорії Smart Medical Center