Йод — це мікроелемент, який потрібен організму тільки для утворення гормонів щитоподібної залози. Корисну інформацію про йод розповідає лікар-ендокринолог, терапевт Катерина Шляхова.
Перегляньте відеозапис або читайте тезовий конспект нижче, щоб дізнатися:
- Для чого потрібен йод?
- Чи можна виміряти йод?
- Як підвищити рівень йоду?
- Чи можна запастися йодом на все життя?
- Скільки йоду потрібно вживати щодня?
- Чим небезпечний дефіцит йоду?
- Яку сіль потрібно купувати?
Як виміряти йод?
Вимірювати йод не потрібно: уже є карти, на яких позначено області України та інших країн із йододефіцитом. Уся наша країна — йододефіцитна. Тому нам обов’язково треба вживати йод, а саме йодовану сіль.
Коли був СРСР, в обігу була тільки йодована сіль. Після розпаду залишилися дві країни — Україна та Росія — жителі яких мають йододефіцит.
Доведено, що на все життя людині потрібна одна чайна ложка йоду. Але запастися йодом на все життя не можна: якщо випити чайну ложку йоду, щитоподібна залоза забере скільки потрібно, а інше виведуть нирки.
Можливо виміряти добову екскрецію йоду з сечею, але такий аналіз буде нерезультативним. Він покаже кількість йоду лише за один день — залежно від того, що ви їли напередодні.
Тому варто спиратися на підтверджені дані і вживати 150 мкг йоду на добу.
Чим небезпечний дефіцит йоду?
Доведено, що йододефіцит призводить до утворення вузлів щитоподібної залози — вузлового зоба — та зниження IQ на 10-13%. Зниження IQ — незворотний процес, пов’язаний із тим, що вагітна не вживала йод.
Яку сіль купувати?
Йодовану сіль, яка містить йодит калію. У всій Європі у магазинах є тільки йодована сіль, тобто покупець не може обрати іншу. Гімалайська та інші солі — це просто маркетинговий хід, адже вони містять на 30% менше йоду, ніж йодована.
Йод із йодованої солі не випаровується, не змінює якість і смак їжі. Тому навіть при консерваціях можна використовувати йодовану сіль.
Щоб записатися на консультацію ендокринолога, телефонуйте за номером 0 (67) 127-03-03, 0 (44) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.