На що впливає кортизол? Як виміряти рівень кортизолу? Що робити, якщо кортизол підвищений? На ці поширені запитання відповіла ендокринолог, терапевт Тетяна Євтушенко.
Кортизол — один із гормонів наднирників. Надниркові залози — це ендокринні структури, які впливають на пристосування організму в мінливих умовах навколишнього середовища.
Основний вплив кортизол спричиняє на обмін глюкози: при підвищенні кортизолу глюкоза підвищується, при зниженні — відповідно знижується.
Кортизол не виробляється постійно на одному рівні, а має добові коливання — секреції. Увечері, перед сном, кортизол знижується. Десь о 4 ранку він починає активно підвищуватися. Верхня межа кортизолу припадає на 6-8 ранку, а протягом дня рівень прогресивно знижується з невеликими хвилями підйому на їжу і фізичне навантаження.
Але якщо людина постійно знаходиться в стресі, цих коливань немає — кортизол постійно підвищений.
Як підвищений кортизол впливає на стан здоров’я?
Крім впливу на рівень глюкози цей гормон втручається в багато інших регуляторних механізмів. Тому часте підвищення кортизолу приводить до таких наслідків:
- Знижується синтез ДНК — людина швидше старіє.
- Знижується імунітет.
- Підвищується рівень цукру в крові та ризик діабету.
- Підвищується апетит та ризик ожиріння.
- Жир в організмі розподіляється за типом фігури «яблуко», коли все накопичується навколо талії.
- Підвищується артеріальний тиск, чутливість серця та серцево-судинної системи до адреналіну.
- Сповільнюється всмоктування кальцію в кишківнику — внаслідок дефіциту кальцію розм’якшуються кістки та виникає ризик остеопорозу.
- Пригнічується синтез колагену у шкірі. Шкіра стає тонка, в’яла, суха, вразлива, на ній видно всі синці, подряпини.
Що робити, якщо ви запідозрили підвищення кортизолу?
Зверніться до терапевта чи ендокринолога. У нашій клініці записатися можна за телефоном 0 (44) 490-35-03 або 0 (67) 127-03-03.
Кортизол не прийнято повсякденно досліджувати в крові. Навіть мінімальна стресова обставина — така як укол — може спровокувати підвищення рівня кортизолу. Тому кортизол досліджують у слині о 23:00 чи добовій сечі.
Для цього в лабораторії видається спеціальна пробірка з тампоном. У певний час тампон потрібно покласти в рот і наступного дня принести матеріал в лабораторію.
В ендокринній системі все побудовано на системі зворотного зв’язку. Кортизол не підвищується сам по собі, завжди є структури, які його контролюють. Якщо кортизол підвищений — лікар буде з’ясовувати причини, запропонує подальші тести, провокаційні проби, аналізи на інші гормони.
Як можна самостійно за допомогою способу життя нормалізувати рівень кортизолу?
- Дотримувати режиму дня: лягайте спати між 10 і 12 годинами вечора — це сприяє повторенню добового ритму.
- Вміти працювати зі стресом: займайтеся йогою, пробуйте релаксаційні техніки, гуляйте на свіжому повітрі — ми живемо в постійних умовах стресу, тому треба вміти ним керувати.
- Регулярно харчуватися і не допускати періодів жорсткого голодування. Однак конкретної дієти, яка вплине на рівень кортизолу, немає.