Бородавки й кондиломи виникають через появу в організмі вірусу папіломи людини (ВПЛ).
Цих вірусів існує близько 150 штамів. Кожний штам викликає клінічно різну картину:
- якщо це штам 4 типу, виникають бородавки на долонях, пальцях, стопах,
- якщо це штами 6, 11, 16 типів, виникають гострокінцеві кондиломи на статевих органах.
Кондиломи — це конусоподібні м’які новоутворення сосочкової форми, що знаходяться під волоссям і маскуються під прищі. Якщо з кондиломами нічого не робити, вони можуть травмуватись. Тоді з кондиломи витікає рідина, що містить багато залишків вірусу. Вона зосереджується в різних частинах тіла — вірус поширюється.
Як відбувається зараження?
Гострокінцеві кондиломи передаються здебільшого статевим шляхом. Презерватив захищає не завжди: наприклад, у партнера після бриття залишається мікротріщина — можна заразитися при контакті «шкіра до шкіри».
Вірус проникає в геном носія-людини, просувається до верхньої частини шкіри й неконтрольовано росте. Через певний час може з’явитись кондилома, що згодом стане схожа на морську капусту.
Бородавки передаються здебільшого контактно-побутовим шляхом: у ванній кімнаті, в басейні, при носінні спільного взуття чи одягу.
Вакцинація — найкращий превентивний метод проти вірусу папіломи людини. Це допоможе виробити організму захисну реакцію. Найкраще робити щеплення і хлопчикам, і дівчаткам до початку статевого життя.
Як лікувати?
Одразу звертайтесь до дерматолога. Лікування папіломавірусної інфекції спрямоване на підвищення загального імунітету організму. Обов’язково слідкуйте за гігієною, використовуйте власний одяг та взуття.
Усі новоутворення потрібно видаляти, адже кожне містить велику концентрацію ВПЛ. Протягом двох років вірус елімінує — тобто організм впорається самостійно, якщо не має імунодефіцитних станів.
Будьте готові до можливого рецидиву. У такому разі зверніться до дерматолога для повторного видалення. Поступово організм знищить вірус, і утворення не виникатимуть.
Метод видалення лікар обирає разом із пацієнтом. Це може бути:
- кріодеструкція — заморожування рідким азотом,
- видалення радіохвильовим ножем,
- кюретаж — вискоблювання новоутворень маленького діаметру.
Щоб записатися на консультацію дерматолога, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.
Міфи про бородавки
Міф 1. Торкнувся жаби? Зараз полізуть бородавки
Бородавки не виникають від контакту з жабою. Бородавки — це патологія шкіри, що викликана вірусом папіломи людини (ВПЛ). Зараження відбувається при контакті з хворою шкірою або через предмети загального користування. Також часто заразитися можна в саунах, басейнах, роздягальнях — але не від жаб.
Міф 2. Бородавка це вірус, правильно? Тоді лікуватимусь таблетками
Це так не працює. Специфічних противірусних препаратів, які діють на бородавки, поки не знайшли. Є інформація, що бородавки регресують після щеплення від папіломавірусу.
Міф 3. Лікарі не допомагають? Звернусь до знахарки
Бородавки насправді мають унікальну можливість зникати самостійно через 2 роки після виникнення. Чи проведе знахарка якийсь ритуал, чи ні — швидкість процесу навряд чи зміниться. Якщо вам дійсно хочеться якомога швидше позбутися бородавок, зверніться до дерматолога, щоб видалити їх.