Сьогодні говоримо про вагітність і ГВ під час пандемії коронавірусу з Оленою Костюк, неонатологом вищої категорії, кандидатом медичних наук. Олена Олександрівна зараз перебуває в США на стажуванні й підготувала інформацію з допомогою Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC) у США.
Під час вагітності в організмі жінки відбуваються зміни, які можуть підвищити ризик деяких інфекцій. Зустрівшись із вірусами тієї ж групи, що і COVID-19, а також іншими вірусними респіраторними інфекціями, такими як грип, вагітна може мати вищий ризик розвитку ускладнень.
Наразі невідомо:
- чи мають вагітні жінки більші шанси захворіти на COVID-19?
- чи саме вони більш схильні до серйозного перебігу цього захворювання?
- чи COVID-19 може спричинити проблеми під час вагітності або вплинути на здоров’я дитини після народження?
Щоб уникнути зараження, вагітні мають виконувати ті ж інструкції, що й інші.
Чи можна передавати COVID-19 від вагітної до дитини (до чи після народження)?
Жодне немовля, народжене від матерів із COVID-19, не мало позитивного тесту на вірус COVID-19 та симптомів захворювання. Цих випадків було дуже мало, але у зразках навколоплідних вод або грудного молока вірус не виявили.
Якщо у вагітної жінки COVID-19 під час вагітності, це зашкодить дитині?
Наразі немає визначеної тактики у випадку передачі інфекції від матері з СOVІD-19 до немовляти під час вагітності. Зареєстрували невелику кількість ускладнень з вагітністю або пологами (наприклад, передчасні пологи) у дітей, народжених матерями, які під час вагітності мали позитивний тест на COVID-19. Однак немає чітких даних, що ці ускладнення були пов’язані з інфекцією у матері.
⠀
Чи передається COVID-19 через грудне молоко?
⠀
Багато відомо про розповсюдження COVID-19. Вважається, що поширення вірусу від людини до людини відбувається головним чином через краплі, що утворюються, коли інфікована людина кашляє або чхає. Це схоже на поширення грипу та збудників інших респіраторних інфекцій.
⠀
В обмежених дослідженнях жінок із COVID-19 та іншою коронавірусною інфекцією, важким гострим респіраторним синдромом (SARS-CoV), вірус у грудному молоці не виявили. Однак немає точних доказових даних, чи можуть матері з COVID-19 передавати вірус через грудне молоко.
Поради щодо годування груддю для матерів із підтвердженим COVID-19 або в карантинному періоді щодо COVID-19
Грудне молоко — найкраще джерело харчування для більшості немовлят. Однак про перебіг та властивості COVID-19 ще багато не відомо.
Поради мамам із підтвердженим COVID-19 або схожими симптомами, які перебувають у самоізоляції:
- узгоджуйте процес ГВ із сімейним лікарем або педіатром;
- вживайте всіх можливих заходів безпеки, щоб уникнути поширення вірусу на дитину;
- мийте руки перед дотиком до немовляти;
- одягайте маску, якщо це можливо, під час годування грудьми;
- зціджуючи молоко, ретельно мийте руки, перш ніж торкатися будь-яких частин молоковідсмоктувача чи пляшки;
- дотримуйтеся рекомендацій щодо правильної обробки молоковідсмоктувача після кожного використання.
Бережіть себе!