Коментар дитячого алерголога Катерини Хайдакіної
Атопічний дерматит починає турбувати дітей приблизно з трьох місяців. Найчастіше ця проблема свідчить про порушення захисної властивості шкіри. Суха шкіра недостатньо добре виконує бар’єрну функцію, тому на шкірі з’являються подразнення.
Атопічний дерматит у дітей пов’язують із харчуванням — але в більшості випадків це не так.
Дослідження, опубліковане в 2015 у Національному центрі біотехнологічної інформації (NCBI): харчова алергія на молоко зустрічається рідше, ніж думають батьки. Вибірка — понад 12 тисяч дітей. У 14% батьки думають, що алергія пов’язана зі вживанням коров’ячого молока. Але зв’язок алергії та коров’ячого молока підтвердився тільки в 1% випадків.
Так, дійсно, невеликий відсоток дітей мають алергію на білок коров’ячого молока. Але це стосується білка, який дитина отримує сама, а не з грудного молока матері. Так само до найбільш поширених алергенів належать такі продукти:
- яйце, білок яйця
- білки коров’ячого молока
- соя, арахіс
- риба
Але вони можуть бути алергенами лише в тому випадку, якщо дитина вживає їх самостійно — не в молоці мами.
Чи потрібно обмежувати дитину з таким діагнозом у харчуванні?
Ні. Навпаки, в дитини має бути більш різноманітний раціон. Так організм виробить толерантність до харчової алергії на потенційно алергенні продукти.
Дітям з атопічним дерматитом потрібно достатньо зволожувати шкіру, щоб вона виконувала свою захисну функцію. Але обмежувати в харчуванні здебільшого не варто.
Якщо ви підозрюєте, що якийсь продукт викликає висипання, зверніться до алерголога. Лікар підтвердить або спростує ваші припущення і підкаже, що з цим робити.
Завдання алерголога — знайти, якщо потрібно, алерген, на який може реагувати дитина. Алерголог не має на меті обмежити раціон дитини, а навпаки — зробити його більш різноманітним.