Про вітамін D розповідає Наталія Михайлівна Циганкова, лікар-кардіолог, заслужений лікар України
Протягом останнього року у зв’язку з коронавірусом лікувальні дози вітаміну D застосовувати як для профілактики, так і для лікування хвороби.
Близько 30 досліджень довели, що оптимальний рівень вітаміну D в крові (75-150 нмоль/л) зменшує ризик зараження і розвитку COVID-19, тяжких ускладнень та смерті хворих. Дослідження тривають, але вже зрозуміло, що вчасне призначення вітаміну D буде корисне для організму.
Вітамін D зазвичай асоціюється з обміном кальцію і фосфору в організмі. Порушення цих речовин призводить до рахіту в ранньому дитячому віці та остеопорозу в старшому.
Але вітамін D — не зовсім вітамін, це скоріше стероїдний гормон, багато властивостей якого і досі не вивчені. Вітамін D представлений у нашому організмі кількома формами:
- 25(ОН)D3 — печінковий метаболіт вітаміну D3, основний показник забезпечення організму вітаміном D3. Саме цей показник зображає сумарну кількість вітаміну, який ми отримуємо з їжею. Його можна визначити за допомогою аналізу крові.
- 1,25(ОН)D3 — нирковий метаболіт вітаміну D3, що забезпечує основні біологічні ефекти вітаміну D (безпосередньо D—гормон).
- D2—ергокальциферол. Потрапляє в організм із продуктами рослинного походження (злакові, гриби, що ростуть під сонцем, а не в теплицях, лідер — лисички).
- D3—холекальциферол. Потрапляє в організм із продуктами тваринного походження (яєчний жовток, жирна морська риба, печінка, жирні молочні продукти). Також утворюється в шкірі під дією ультрафіолетового випромінювання (промені типу В) з 7—дегідрохолестеролу.
Тут і починаються проблеми.
По-перше, ми дуже мало часу проводимо на вулиці.
По-друге, потрібне не лише перебування під сонцем, а й певний кут потрапляння сонячних променів на шкіру. Чим ближче до екватора, тим ефективніше. При цьому шкіра не має бути оброблена сонцезахисними кремами, і найбільш корисний час для цього з 11 до 15 — коли ультрафіолетові промені найбільш агресивні.
Чим більш засмагла шкіра, тим менше утворюється вітаміну D. Це підтверджує той факт, що часто дефіцит вітаміну D спостерігається у темношкірих людей, які живуть близько до екватора й отримують «правильне» сонечко.
Рецептори до вітаміну D знаходяться в усіх органах і тканинах. Вітамін D бере участь у всіх обмінних процесах, контролює оксидативний стрес (знижує рівень пошкодження ДНК і покращує функцію мітохондрій), захищає клітини й попереджуючи інфекційні та аутоімунні захворювання, сприяє здоровому старінню організму.
Достатня кількість вітаміну
- знижує ризик розвитку ожиріння, метаболічного синдрому й цукрового діабету 2 типу,
- зменшує ризик серцево-судинних захворювань, захворювань легень та опорно-рухового апарату,
- покращує функції центральної нервової системи, знижує вірогідність розвитку депресії.
Які симптоми свідчать про дефіцит вітаміну D?
- Біль у м’язах і поперековому відділі хребта, що посилюється під час ходьби та фізичного навантаження
- Судоми вночі
- Ламкість нігтів, випадіння волосся, рання сивина
- Швидка втомлюваність, слабкість, необхідність відпочивати лежачи протягом дня
- Безсоння, апатія, астено—депресивні стани та/або депресія
- Часто спостерігається патологічна сутулість і зниження зросту до 10-15 см внаслідок остеопорозу
Такі пацієнти часто й безрезультатно лікуються від остеохондрозу, довго приймають нестероїдні протизапальні препарати, що лиш погіршують перебіг остеопорозу.
Хто в групі ризику? Кому треба перевірити рівень вітаміну D в сироватці крові (25(ОН)D3?
Спільнота ендокринологів, асоціація клінічних ендокринологів не вважають за потрібне робити цей аналіз буквально всім.
Аналіз потрібний людям, у яких є фактори ризику:
- Малорухливий спосіб життя
- Обмеження впливу сонячних променів
- Ожиріння
- Темна шкіра
- Вік старше 65 років
- Захворювання шлунково-кишкового тракту, пов’язані з порушенням всмоктування в тонкій кишці (мальабсорбція): амілоїдоз, целіакія, синдром короткої кишки, панкреатит тощо
- Ниркова недостатність
- Прийом медикаментів, які змінюють метаболізм вітаміну: глюкокортикоїди, протисудомні, протигрибкові препарати
Показники 25-гідроксивітаміну D в сироватці крові:
- < 25 нмоль/л (<10 нг/мл) — тяжкий дефіцит вітаміну D
- 25-50 нмоль/л (20-30 нг/мл) — дефіцит
- 50-75 нмоль/л (20-30 нг/мл) — достатня кількість для здоров’я кісток та загального стану здоров’я
- 125-375 нмоль/л (50-150 нг/л) — можливі побічні явища
- > 375 нмоль/л (>15 нг/мл) — інтоксикація
З особистого досвіду: протягом останнього «коронавірусного» року часто призначаю аналіз на вміст вітаміну D. Тільки у двох жінок ці показники були в нормі: 75 −125 нмоль/л (30-50 нг/мл). У інших пацієнтів була недостатність, у більшості — дефіцит.
Можливо, згодом аналіз на вітамін D стане звичним для щорічного огляду.
Будьте здорові й бережіть себе!