Вірус папіломи людини здебільшого викликає рак шийки матки, але також викликає рак анального каналу і рак горла. Саме тому ми обговорили це питання з хірургом-проктологом Ольгою Іванченко. Читайте статтю або перегляньте відео, щоб дізнатися про симптоми та профілактику ВПЛ.
Як можна заразитися ВПЛ і наскільки він поширений?
Вірус папіломи людини досить поширений серед населення. Є інформація, що 3 з 4 людей інфіковані. В основному інфіковані молоді люди, які ведуть активний сексуальний спосіб життя.
ВПЛ передається під час статевого контакту, і при цьому презерватив не захищає від передачі. Передача відбувається саме від тертя шкірних покривів. Навіть якщо немає змін на шкірі, але партнер інфікований ВПЛ, відбувається зараження другого статевого партнера.
Чи всі типи вірусів папіломи людини викликають рак анального каналу?
Існує близько 140 видів цього вірусу. Вони поділяються на онкогенні — які викликають ракові захворювання — і неонкогенні відповідно. Неонкогенні можуть ніяк не проявлятися, можуть викликати шкірні прояви типу кандилом або папілом.
ВПЛ може виходити з організму людини протягом двох років. Але при зміні статевого партнера людина має великий шанс отримати новий тип вірусу.
Які симптоми вірусу папіломи людини?
Можуть бути шкірні прояви, але здебільшого немає жодних. ВПЛ можна діагностувати. Для цього роблять ПЛР — зішкріб статевих шляхів. Аналіз допомагає визначити онкогенний чи неонкогенний тип вірусу.
Це дослідження поширене серед жінок, але його можна робити й чоловікам. Коли пацієнт зазначає, що займається анальним сексом, можна брати зішкріб з анального каналу і визначати, чи пацієнт інфікований ВПЛ.
Кому краще звернутися до проктолога для профілактики?
Є три групи ризику:
- жінки, які інфіковані ВПЛ, — у них уже діагностована дисплазія шийки матки
- чоловіки, які займаються сексом із чоловіками
- ВІЛ-інфіковані — на фоні зниженого імунітету під час інфікування ВПЛ у них найбільший ризик розвитку раку анального каналу, раку горла, раку шийки матки
Записатись на консультацію проктолога можна за телефоном (067) 127-03-03 або (044) 490-25-03.
Профілактика вірусу папіломи людини (ВПЛ)
Презерватив не захищає від передачі ВПЛ. Основна профілактика — щеплення і хлопчиків, і дівчаток. Оптимальний вік щеплення — від 9 до 12 років, коли ще не розпочате сексуальне життя. Але якщо щеплення не відбулося в цей вік, можна щепити до 26 років.
Якщо щеплення не було проведене, єдине, що можна зробити, — обмежити кількість статевих партнерів протягом життя.