Реакції після щеплення — реактогенні вакцини
Стаття
14 Травня

Реакції після щеплення — реактогенні вакцини

1676
Коли мова йде про АКДП (вакцину проти коклюшу, дифтерії, правцю), завжди обговорюють реакції після щеплення. Більшість батьків вважають, що ввести індійську вакцину — найгірше, що можна зробити з дитиною. Дізнаймося, чи це правда.
 
АКДП — насправді найбільш реактогенна вакцина з точки зору місцевих реакцій, але лише цільноклітинна АКДП. Наприклад, станом на 2018 рік у державних поліклініках України є індійська цільноклітинна АКДП. Її реактогенність — це питання не Індії як країни виробництва, а саме цільноклітинної протикашлюкової складової.
 
Із місцевих реакцій 20-40% пацієнтів мають болючість, почервоніння та набряк місця ін’єкції протягом кількох днів. Ці прояви минають за кілька днів без жодних наслідків. Чи діє така вакцина? Діє. Чи ефективна? Безперечно. Чи неприємно це для дитини та батьків? Неприємно, інколи до безсонних ночей. Звісно, дифтерія — це не іграшки. Однак якщо введення цільноклітинної вакцини викликає страх, обирайте АаКДП — ацелюлярну, тобто безклітинну вакцину.
 
АаКДП (ацелюлярна) буває як окремою вакциною, так і багатокомпонентною спільно з компонентами проти поліомієліту, гемофільної інфекції, гепатиту B. Проте за відсутності безклітинної вакцини і наявності цільноклітинної доречно обрати ту, яка є. Певні шанси мати місцевий набряк після цільноклітинної АКДП — це ніщо проти ризиків захворіти на дифтерію, коклюш або правець. А такі ризики є.
 
Узагальнюючи інформацію про вакцини, можна зробити висновок, що найбільш поширені реакції — це підвищення температури тіла (1 на 7-10 випадків), ущільнення, болючість і почервоніння в місці ін’єкції (1 на 4-6 випадків). На вакцину проти кору, паротиту, краснухи (КПК) зрідка може бути незначна висипка протягом кількох днів (1 на 20-30 випадків). Бувають і більш неприємні реакції, але з частотою один на мільйони випадків, і ці реакції також минають.
 
Листи капусти, йодні сіточки, гомеопатичні знеболювальні мазі — неефективні. У таких випадках допомагають час та — за потреби — жарознижувальні: ібупрофен та/або ацетамінофен (він же парацетамол). Жарознижувальні засоби також діють проти місцевої болючості.
 
 
Матеріал підготував Степан Бегларян, лікар-педіатр Smart Medical Center
Бегларян Степан - педиатр
 
Автор статті:
Smart Medical Center

Записатися на прийом

Контакти

Єдиний контакт-центр

(067) 127-03-03   (044) 490-25-03  

info@smartmedicalcenter.ua

ПН-НД 8:00 - 20:00

Smart Medical Center на Оболоні

ПН-НД 8:00 - 20:00

вул. Тимошенка, 19
Оболонь, станція метро «Мінська»

Схема проїзду

Про Смарт на Оболоні

Smart Medical Center на Либідській

ПН-НД 8:00 - 20:00

вул. Маккейна (Кудрі), 7-Б
Печерськ, станція метро «Либідська»

Схема проїзду

Про Смарт на Либідській

Перетелефонувати за 7 секунд?
    Саме зараз Вам телефоную... operator Скажіть, вам телефонували? Добре
    Гарного дня!
    Спробуємо ще раз? Вибачте за незручності! Передали у відділ контролю якості.
    Адміністратор 00:00:00