У листопаді Science Immunology опублікували результати: миші, яких годували продуктами з високим вмістом жиру, мали підвищений імунітет до певних штамів грипу. Окрім того, ці миші менше втрачали вагу, мали вищий рівень насичення крові киснем і нижчий рівень вірусу в крові.
Одна група мишей харчувалась відповідно до правил кетогенної дієти (90% жирів, 9% білків, 1% вуглеводів), інша група вживала стандартний корм (18% жирів, 24% білків, 58% вуглеводів) протягом тижня. Миші, які харчувались за правилами кетогенної дієти, були менш піддатливі до конкретного штаму грипу.
Учені пояснили результати так: це харчування спровокувало вивільнення підгрупи Т-клітин у легенях — зокрема, γδ Т-клітин. У результаті клітини легенів виробляли більше слизу, який, у свою чергу, гальмував розвиток вірусу.
Також іншу групу мишей годували продуктами з високим вмістом жиру, хоча це не була повноцінна кетогенна дієта. Вони мали більше γδ Т-клітин у легенях, але не були захищені від інфекції.
Дослідження підкреслює вплив дієти на імунну систему, хоча має певні обмеження:
- результати стосується тварин
- штам грипу, який використовувався, не спричиняє захворювання людей
- дослідження тривало лише тиждень
Що таке кетогенна дієта?
За правилами кетогенної дієти потрібно вживати багато жиру та мало вуглеводів. Рекомендована кількість вуглеводів — менш ніж 20 мг на день. Таким чином організм використовує жири в організмі як джерело енергії. Заборонено їсти деякі види овочів і фруктів, коренеплоди, приправи, які містять цукор, продукти з низьким вмістом жиру, дієтичні продукти без цукру, алкоголь, квасолю, тофу та бобові, макаронні вироби, рис, зерна, картоплю.
Читайте більше про кетогенну дієту у статті гастроентеролога.
Наразі ця дієта популярна серед людей, які хочуть втратити вагу, однак у довгостроковій перспективі її наслідки невідомі. Можливо, в боротьбі з грипом вона теж допомагає — але єдиним надійним способом захисту залишається вакцинація.