Гемоглобін — це важливий елемент крові, який виконує функцію транспортування кисню тканинам та клітинам, забираючи вуглекислий газ назад до легень. Цей білок міститься в еритроцитах — червоних кров’яних тільцях, однак еритроцити виступають лише “транспортом”, тоді як гемоглобін — контейнер із киснем. Будь-які зміни в показниках гемоглобіну — це не причина хвороби, а її наслідок. А ось причин може бути безліч, починаючи з неправильного харчування до дійсно серйозних захворювань. А результат — анемія, низький рівень гемоглобіну.
Причини низького гемоглобіну
Розвиток анемії викликають наступні причини:
- Занадто швидке руйнування еритроцитів.
- Серйозна втрата крові.
- Порушення в роботі кровотворних органів. Анемія може виникнути через несприятливі умови навколишнього середовища, травми, інфекції, генетичні причини та патології, недостатню кількість поживних речовин.
- Дефіцит вітамінів та мікроелементів, особливо заліза. На розвиток цього типу анемії можуть вплинути незбалансоване харчування, порушення в роботі органів травної системи, хронічні крововтрати, підвищена потреба в залізі або недостатня кількість заліза, яка потрапляє в організм через їжу, довготривалий прийом лікарських препаратів, алкогольна залежність.
Ступені низького гемоглобіну та їх ознаки
- Легкий ступінь. Рівень гемоглобіну падає до 90 г/л. Зазвичай під час легкої анемії людина не відчуває якихось змін в організмі, тому діагностується випадково — після здачі аналізу крові. Однак все-таки іноді хворі скаржаться на слабкість та швидку втомлюваність.
- Середній ступінь. Рівень гемоглобіну коливається від 70 г/л до 90 г/л. Хворий спостерігає ознаки легкої анемії, а також запаморочення. До того ж з’являються проблеми зі шкірою (вона стає сухою та шершавою), можуть з’являтися тріщини на губах, проблеми з травленням — запор, діарея, метеоризм.
- Важкий ступінь. Рівень гемоглобіну падає нижче 70 г/л. Людина спостерігає ознаки легкої та середньої анемії, до яких додається втрата свідомості, мушки перед очима, зупинка менструації. Шкіра стає блідою, а волосся та нігті — ламкими. Відчувається втома навіть після легких фізичних навантажень, а руки та ноги постійно мерзнуть.
Окрім цього, до ознак низького гемоглобіну можна віднести:
- затруднене дихання;
- випадіння, тьмяність та ламкість волосся;
- слабкість у м’язах;
- часті інфекційні захворювання;
- погіршення пам’яті.
Низький рівень гемоглобіну небезпечний, якщо його не лікувати — це призведе до порушень у роботі всіх органів.
Діагностика та лікування низького гемоглобіну
Насамперед, якщо спостерігаються симптоми анемії або ж ви хочете пройти планове обстеження, варто звернутися до терапевта або гематолога. Лікар проведе огляд та назначить необхідні аналізи — найчастіше це аналіз крові. Після отримання результатів та збору анамнезу лікар зможе назначити правильне лікування або ж направити до необхідного вузьконаправленого спеціаліста чи на додаткові дослідження за необхідності.
Лікування низького гемоглобіну залежить від виду анемії та причин, які її спровокували. Це може бути дієта, прийом вітамінів, біодобавок, лікарських препаратів тощо. Лише лікар може визначити причину та назначити необхідне лікування.
Телефонуйте за номером (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або заповніть форму на сайті, щоби записатися до терапевта або гематолога.
Суміжні напрями: