Ми можемо не помічати або заперечувати — навколишня ситуація впливає на наш психічний стан. Страх (можливо, підсвідомий) випустити щось із-під контролю і відчуття непевної невизначеності — ознаки чи передумови тривожних розладів.
Ми хвилюємося за невідоме, увімкнувши режим очікування: от-от станеться щось.
Як потурбуватися про психічне здоров’я під час пандемії?
- Обмежуйте новини та скептично ставтесь до інформації навколо. Встановіть ліміт перегляду новин (наприклад, півгодини щодня) або проведіть експеримент «день без оновлень стрічки». Обирайте перевірені джерела — сайти державних органів, ВООЗ, ООН тощо. Вимикайте сповіщення, хоча б іноді.
- Тримайте контакт із людьми. Якщо ви самоізолювалися і не виходите на вулицю, додавайте в щоденну рутину якісь незвичні речі. Можливо, в сусідній кімнаті стоїть фортепіано, про яке ви давно забули? І що там писали про безоплатні онлайн-курси..?
- Гуляйте у відлюднених місцях на природі, відкривайте штори, щоб у кімнату потрапляло сонце. Рухайтесь, харчуйтеся збалансовано, не забувайте пити воду. І мити руки, звісно.
5 кроків, які варто зробити, щоб упоратися з тривогою:
- Визнати. Помічайте і фіксуйте появу відчуття непевності.
- Зачекати. Не реагуйте так, як завжди звикли. Не реагуйте взагалі. Зупиніться і дихайте.
- Відступити. Скажіть собі «це не підтверджені фактами розмови». Це лише думка, а не те, що відбувається в реальності.
- Відпустити. Ви не маєте реагувати, відповідати, діяти на свої відчуття. Уявіть, що вони протікають повз вас течією, коли ви на березі річки.
- Усвідомлювати. Те, що оточує тут і зараз. Як ви дихаєте. Де ви знаходитесь. Що чуєте, бачите. Після хвилинки усвідомленості повертайтеся до поточних справ.
Джерело — BBC News