Як правильно приймати вітамін С? + перелік продуктів від терапевта
Авітаміноз (недостатня кількість вітамінів) у класичному вигляді зустрічається рідко. Зазвичай дисбаланс можна компенсувати вживаючи певні продукти.
4 квітня — день вітаміну С. Сьогодні поговоримо з терапевтом Ілоною Бегларян про особливості цього вітаміну і як вживати вітаміни загалом.
За останніми даними, аскорбінова кислота не допомагає в боротьбі з вірусними інфекціями, але має антиоксидантні властивості, допомагає відновити клітини, засвоїти мікроелементи. Добова норма вітаміну С для жінок — 75 мг, для чоловіків — 90 мг.
На перший погляд здається, що приймати вітаміни в таблетках ніколи не завадить. Особливо це стосується аскорбінки (вітаміну С) — її смак ми знаємо з дитинства. Але надмірна кількість вітамінів — якщо мова про таблетки — навпаки шкодить організму. Наприклад, вітамін С впливає на кислотність сечі і, відповідно, ускладнює роботу нирок. Постійне перевищення норми цього вітаміну може викликати ураження нирок.
У яких продуктах найбільше вітаміну С?
- Ківі, лимон, апельсин
- Полуниця, чорна смородина
- Петрушка
- Тім’ян
- Капуста броколі, брюссельська капуста
- Болгарський перець
- Папайя, манго, гуава
У таблетках вітамін може продаватись не тільки як лікарський засіб, але і як БАД. У БАДах значно слабший контроль за виробництвом та випуском препарату. По суті, в упаковці може виявитись що завгодно в якій завгодно кількості відносно добової норми.
Як правильно приймати вітамін у таблетках?
- Проконсультуйтеся з лікарем щодо норми вітамінів для вашого організму.
- Читайте інструкцію препарату.
- Вітаміни приймають курсами — наприклад, навесні та восени по 30-50 днів.
- Не забувайте про білкову їжу — вона допомагає вітамінам засвоїтись.
- Сезонні овочі та фрукти найкраще допоможуть поповнити баланс вітамінів.
Бережіть себе!