Кава — один із найпопулярніших напоїв у світі. У деяких споживачів це — найбільше джерело антиоксидантів у раціоні.
За даними дослідження, опублікованого в Wiley Online Library, каву виключили із переліку потенційно канцерогенних сполук і внесли до списку речовин з протипухлинною дією. Кава захищає печінку, знижує ризик захворювання хворобами Паркінсона і Альцгеймера, покращує обмін речовин.
Корисні властивості кави:
- протизапальний ефект,
- антиоксидантна дія,
- покращення кишкової мікрофлори та роботи кровоносних судин,
- спалюванню жиру,
- зниження ризику передчасної смерті,
- підвищення рівня сфокусованості та покращення настрою.
Як правильно пити каву?
Дотримуючись цих порад, ви додасте нову порцію користі до своєї щоденної кави:
- Відмовтесь від кофеїну після обіду. Кофеїн — це стимулятор, джерело енергії та спосіб позбавлення втоми. Але кава у другій половині дня може завадити сну, що негативно вплине на здоров’я. Якщо вам не вистачає замінників, спробуйте чай.
- Уникайте цукру. Хоча кава має багато переваг, ви можете легко їх ліквідувати. Найкращий спосіб це зробити — додати в каву цукор. Як альтернативу можна використовувати натуральний підсолоджувач — стевію.
- Обирайте якість. Кава відрізняється за способами обробки та вирощування зерен. Як правило, боби розпилюють синтетичними пестицидами та іншими хімічними речовинами, які спричиняють шкоду, якщо їх вживати у великій кількості. Натуральні кавові зерна містять значно меншу кількість синтетичних елементів.
- Обмежуйте кількість. Надмірне споживання кофеїну може мати побічні ефекти залежно від вашої чутливості. 2-3 чашки на день — більш ніж досить.
- Додайте корицю. За результатами досліджень вона знижує рівень глюкози в крові, холестерину та тригліцеридів.
- Уникайте штучних вершків. Синтетичні добавки шкодять організму. Натуральні молочні продукти — джерело кальцію, вітаміну K та інших поживних речовин.
- Заваріть каву з паперовим фільтром. Заварена кава містить кафестол, що підвищує рівень холестерину в крові. Скористайтеся паперовим фільтром — це знизить кількість кафестолу, але не особливо вплине на вміст кофеїну та корисних антиоксидантів.
Як кава діє на організм?
Протягом дня в нас виробляється молекула аденозин — нейротрансмітер, який сигналізує про втому і потребу відпочити. Аденозин працює не просто коли він виділяється, а коли приєднується до «свого» рецептора (адже кожному рецептору може підійти певна молекула з певною структурою і властивостями).
До чого тут кофеїн? Його молекула дуже схожа на молекулу аденозину. Коли ми п‘ємо каву, молекули кофеїну потрапляють у центральну нервову систему і приєднуються до вільних рецепторів аденозину.
Тобто кофеїн не створює енергію, а лише перешкоджає виникненню втоми. Аденозин, що виробляється протягом дня, не знає куди подітись, — адже «його» рецептори вже зайняті молекулами кофеїну.
Під час виснаження кава не допоможе. Коли виникає відчуття, що ми «валимося з ніг», аденозин уже причепився до всіх «своїх» рецепторів — для кофеїну просто немає місця.
У довготривалій перспективі під час вживання кофеїну в аденозину стає менше вільних рецепторів. Щоб утримувати баланс, організм виробляє більше рецепторів — і згодом для зниження втоми потребуватиме більше чашок кави.
Коли ви відчуваєте дуже сильну втому, не пийте каву. Якщо є можливість, організуйте собі 20 хвилин денного сну.