Окей. Ми всі це робимо. Щодня незліченну кількість разів.
Торкаємось обличчя — то ніс свербить, то очі стомились, а тут раптом треба витерти рот від крапель. Ці доторки можуть в рази збільшити ризик захворіти на вірус, і не тільки корону.
Як і більшість респіраторних захворювань, коронавірус передається повітряно-крапельним шляхом. Спочатку ви торкаєтесь поверхні, на якій знаходиться вірус. Потім до носа чи очей. Ризик захворіти зростає в рази.
У дослідженні 2008 року (опубліковане в NCBI — Національний центр біотехнологічної інформації) 10 людей протягом години торкалися обличчя руками у середньому 16 разів. У 2015 році в дослідженні із цього ж джерела кількість доторків становила 23 за годину.
Мити руки — важливо, але у проміжках між миттям рук кількість бактерій зростає. Варто доторкнутись до столу чи ручки на дверях, і руки знову брудні.
Як позбутися звички торкатись обличчя?
- Спробуйте нову каблучку, годинник, інший аксесуар — це буде своєрідним нагадуванням для мозку. Принцип такий: щось із предметів, які вас оточують, має відрізнятись і нагадувати вам «не чіпай».
- Усвідомлюйте. Зупиняйтесь на кілька секунд, перш ніж ви зловили себе на бажанні торкнутись до обличчя.
- Повісьте навколо себе стікери — щось типу яскравого напису «руки геть» перед ноутбуком.
- Нехай ваші руки займаються справою — тримають ручку, перебирають папір, витирають стіл.
- Використовуйте ароматизований дезінфектант або мило для рук із незвичним запахом, щоб нагадати собі не торкатись обличчя.
- Спробуйте вдягати рукавички вдома — не лише для захисту від вірусу, а й для нагадування.
⠀
Джерело — Healthline