Варикоз — це захворювання вен нижніх кінцівок.
В основному вражаються магістральні вени ніг. Стінка вени деформується внаслідок слабкості сполучної тканини. Через це виникають вузли, помітні деформації, симптоми хронічної венозної недостатності, яка проявляється набряками, судомами, трофічними порушеннями.
Варикоз потребує лікування в судинного хірурга.
Причини варикозу
Немає конкретно однієї причини, яка би призвела до варикозу. В основному є думка, що важлива генетична схильність. Також впливає посттравматичний стан, ожиріння, гормональне порушення, тяжке фізичне навантаження. Лікар предметно аналізує ситуацію кожного пацієнта.
Ніхто зі стовідсотковою гарантією не застрахований від варикозу, але існує цілий ряд факторів ризику до розвитку цього захворювання. Якщо ви побачили серед цього переліку себе, вам треба стежити за станом здоров’я своїх ніг та вен і терміново звернутися на консультацію флеболога:
- Спадковість — найбільш визначальний фактор — якщо у когось зі старших членів вашої сім’ї вже було або є варикозне розширення вен нижніх кінцівок.
- Вагітність і пологи. За останніми статистичними даними ймовірність появи варикозних розширених вен під час вагітності й після пологів становить 20-30%.
- Робота, пов’язана з фізичними навантаженнями й підйомом тяжких речей.
- Однотипна робота: повністю в положенні сидячи або стоячи. Для активізації кровообігу при такій роботі слід періодично змінювати своє положення: встати, походити, поприсідати та звичайно ж, стежити за станом своїх вен.
- Прийом гормональних засобів, у тому числі протизаплідних.
Своєчасний огляд лікаря навіть при (на перший погляд) відсутності варикозної хвороби та клінічної симптоматики допоможе зберегти ваші здоров'я, час та кошти.
Як лікувати варикоз?
Варикоз лікують різними методами. Консервативне лікування використовують незалежно від стадії:
- застосовують лімфовенотоніки,
- часто носять еластичний лікувальний трикотаж,
- дотримують підібраного способу життя.
Для лікування варикозу лікар може призначити кілька груп препаратів.
Перша група препаратів — для розрідження крові (аспірин, тиклопідин). Завдяки ним кров рідше протікає недостатніми венами, а тому не так схильна до тромбоутворення. Це знижує ризик виникнення тромбів у варикозно розширених венах.
Друга група препаратів — лімфовенотоніки. Вони стимулюють лімфо-венозний відтік у варикозно змінених венах. Варикозні вени не мають власних клапанів, відповідно, не можуть нормально перекачувати кров венозними магістралями. Лімфовенотоніки стимулюють венозну стінку, допомагають крові не застоюватись.
Іноді пацієнти використовують ще одну, додаткову групу препаратів. Як вона працює? При варикозі опорні властивості венозної стінки втрачаються. Проблеми з венозним кровотоком і тиском, неспроможність клапанів призводять до того, що стінка стоншується, деформується.
Прийом препаратів, які стимулюють синтез колагену й еластину, зміцнює венозну стінку і певним чином гальмує процес. Але такі препарати — додатковий метод лікування, а не основний. Їх можна вживати у вигляді таблеток або замінити їжею. Наприклад, при венозних патрологіях корисні абрикоси, кавуни, виноград — їх компоненти беруть участь у зміцненні венозної стінки.
Якщо пацієнта турбує варикозна хвороба, з’являються трофічні виразки — це пряме показання до оперативного лікування. Золотий стандарт, який завжди застосовувався — відкрита венектомія. Вона потребує спінальної анестезії, госпіталізації, спостереження у стаціонарі близько 2-3 днів. Але це — вчорашній день.
Сьогодні є малоінвазивні методики — радіочастотна абляція великої підшкірної вени, її притоків, ендовазальна коагуляція біозваркою, склеротерапія і мініфлебектомія.
Поєднання різних методик дає чудовий результат і забезпечує пацієнту мінімальне проводження часу в стаціонарі. Максимум за півтори доби можна їхати додому.
Чому не варто відкладати лікування варикозу?
Відкладаючи візит до флеболога, пацієнти думають, що варикоз — це лише косметична проблема. Це не так. Варикоз обов’язково потрібно лікувати — інакше його наслідками можуть бути тромбози або виразки, які складно лікуються й не гояться.
Варикоз може існувати на стадії компенсації досить тривалий час, десятиліттями, і ніяк не турбувати, окрім естетичного вигляду. Але коли з’являються симптоми хронічної венозної недостатності — набряки, судоми, біль уночі — потрібно обов’язково звернутись до фахівця.
Варикозно змінені вени — це першоджерело утворення тромбів. Кров у них застоюється і тече донизу. Так у вені збільшується тиск і розширюється венозне русло. Крові в нозі стає більше. З часом провокуючі фактори можуть спричинити утворення тромбів і навіть тромбоз. Внаслідок тромбозу глибоких вен у пацієнта на все життя буде хронічна венозна недостатність. Зруйновані клапани ніколи не відновляться, і на ногах виникатимуть постійні набряки.
Якщо вчасно звернутися до флеболога і лікувати варикоз, тяжких наслідків вдасться уникнути. На перших стадіях достатньо навіть медикаментозного лікування і корекції способу життя — ефективність лікуванням залежить від того, наскільки вчасно воно проведене.
Профілактика варикозу
Саме консервативне лікування і є профілактичним для розвитку цієї хвороби: прийом лімфовенотоніків, носіння лікувального еластичного трикотажу, фізичні вправи.
Профілактика варикозу особливо потрібна людям, у яких є генетична схильність до варикозу, травми (здебільшого переломи) ніг, велика кількість вагітностей і пологів, гінекологічні захворювання, доброякісні чи злоякісні пухлини.
- Займайтеся помірною фізичною активністю. Це може бути ходьба, плавання, фітнес, йога.
- Носіть еластичний лікувальний трикотаж, займаючись спортом. Якщо лікар встановив діагноз варикоз, трикотаж потрібно носити щодня.
- Приймайте лімфо-венотоніки, якщо їх призначив лікар. Вони потрібні при симптомах хронічної венозної недостатності: судоми, набряки, візуальні прояви варикозної хвороби.
- Харчуйтеся збалансовано: вживайте нутрієнти, які зміцнюють стінку судини та допомагають її нормальній роботі. Корисно їсти продукти з високим складом вітамінів Е та С, калію, міді, рутину та клітковини.
- Контролюйте вагу та уникайте закрепів. Надмірна вага та закрепи можуть бути причиною підвищення венозного тиску у черевній порожнині і, відповідно, призвести до розвитку варикозу.
- Подбайте про правильний венозний відтік під час сну. Ліжко має бути зручне, матрац — ортопедичний. Зручне для тулуба підвищене положення ніг поліпшить венозний відтік та зменшить венозний застій ніг і тазу. Перед сном робіть вправу «велосипед», щоб зняти напруження ніг.
- Носіть взуття на підборах до 5 см. Взуття на високих підборах неправильно перерозподіляє навантаження на ногах і веде до перенапруження певних систем опорно-рухового апарату. Ортопедичні устілки допоможуть уникнути деформації стопи та подальшого прогресування варикозу.
Зверніться до лікаря, якщо ви помітили важкість, неприємні відчуття в ногах або візуальні прояви варикозу. Чим раніше лікар виявить варикоз, тим простіше зупинити його розвиток.
Щоб записатися на консультацію флеболога, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.