Розповідає педіатр, дитячий імунолог Степан Бегларян.
Переохолодження трапляється, коли ми задовго перебуваємо на холоді. При чому в кожної людини індивідуальна межа — протягом якого часу вона може витримувати холод.
Проблема в тому, що ми не думаємо про перехолодження, коли на вулиці жарко. Влітку люди довго плавають у водоймах, їдять більше морозива, відкривають вікна у транспорті, частіше сидять під протягом — так можна захворіти неврит, ангіну, навіть пневмонію.
Зараз звертаються пацієнти здебільшого не з вірусними інфекціями, а з бактеріальними. Під час переохолодження тимчасово страждає місцевий імунітет — грубо кажучи, він дещо заморожується, сповільнюється. Активізуються бактерії, які й так є в носоглотці, у вухах — наприклад, стрептококи, стафілококи, пневмококи. Вони викликають ті ж отити, ангіни, пневмонії.
Бактеріальні інфекції небезпечні тим, що з ними організм сам не впорається. Це не означає, що влітку завжди потрібно приймати антибіотики — необхідність їх призначення визначає лікар.
Як врятуватись від переохолодження?
Це питання індивідуального сприйняття холоду. Загартовування дозволяє довше не переохолоджуватись. Загартовуватись можна починати будь-коли, важливо лише, щоб різниця температур не була дуже значною.
Загартовування не дає нічого іншого, ніж можливість довше перебувати на холоді й не переохолодитися, не захворіти на бактеріальні захворювання. Але загартовування не допомагає від вірусів: якщо інфікована вірусом людина чхне на вас, ви все одно захворієте, незалежно від пори року.
Це не означає, що загартовуватись не треба — треба розмежовувати ці поняття: від переохолодження захищає загартовування, від вірусів — вакцинація, обмеження контактів.
Щоб записатись на консультацію дитячого імунолога, педіатра, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.