«Ще гематоген також дайте, будь ласка», — хоч раз у житті говорив у аптеці кожен із нас. Ми сприймаємо аптечний продукт як беззаперечно корисний. Та чи справді це так?
Поширений міф про гематоген спростовує терапевт Ілона Бегларян.
Читайте тезовий конспект або перегляньте відеозапис, щоб дізнатися, як часто можна їсти гематоген без шкоди для здоров’я і в яких випадках варто відмовитись від «корисної цукерки».
Гематоген — це біологічно активна добавка. Наприкінці 19 століття гематоген винайшов швейцарець Адольф Гомель — тому її називали мікстурою Гомеля.
На той момент БАД складалася з бичачої крові та яєчного жовтка й застосовувалась для лікування хворих з анемією.
У 20 столітті для більш зручного використання гематоген зробили у формі батончиків. Тоді ж почали додавати різні домішки й цукор.
Зрештою шкоди стало більше, ніж користі. На сьогодні гематоген містить чорний альбумін, який забезпечує всмоктування заліза в кишківнику і покращує кровотворення. Але цього альбуміну настільки мало, що відновити анемію він не може.
Пацієнтам з анемією потрібно не приймати гематоген, а звертатися до лікаря, щоб виявити причину хвороби та за потреби призначити препарати.
Раз на кілька місяців гематоген можна їсти як іриску — якщо немає ожиріння, метаболічних порушень, цукрового діабету. У таких випадках батончик протипоказаний.
Щоб записатися на консультацію терапевта, телефонуйте 0 (67) 127-03-03, 0 (44) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.