Переклад статті з Harvard Health Blog (опублікована 19.11.2020)
Очікується, що можна підвищити шанси контролювати пандемію, якщо всі носитимуть маски й дотримуватимуть превентивних заходів:
- тримати дистанцію,
- часто мити руки,
- уникати контактів у разі хвороби,
- ізолюватися та зробити тест у разі близького контакту з хворим на COVID-19.
На початку пандемії ставлення до масок було скептичним. Однак подальші публікації — зокрема, в Nature, BMJ Global Health, NCBI — цей скептицизм спростували.
Дослідження, опубліковане в NCBI (Національний центр біотехнологічної інформації) наприкінці червня, довело: закрите обличчя стало визначальним фактором у формуванні тенденцій пандемії у трьох епіцентрах. Такий запобіжний захід зменшив кількість інфекцій:
- на понад 78 тисяч в Італії з 6 квітня до 9 травня,
- на понад 66 тисяч у Нью-Йорку з 17 квітня до 9 травня.
У липні NCBI опублікували результати іншого дослідження: носіння масок у громадських місцях може сприяти контролю над COVID-19. Так зменшується кількість викидів зараженої слини та дихальних крапель від осіб із субклінічним або легким перебігом COVID-19.
Однак і досі залишаються запитання без точних відповідей.
Які маски найкращі?
CDC (Центр контролю та запобігання захворювань) зазначає: найкраще обирати маску, яка містить принаймні два шари тканини. Важливо, щоб тканина була повітропроникною та її можна було мити.
Найкраще підійде маска зі щільною тканиною. У деяких випадках може дещо захистити бандана. Однак це для крайніх випадків: бандана не призначена для щільного покриття обличчя і, як правило, має один шар.
Не варто використовувати немедичні маски з вентиляційними отворами або клапанами — через них простіше проникають частинки вірусу.
Кого захищає маска: людей навколо, власника маски чи всіх?
Спочатку маски рекомендувалися насамперед для захисту інших. Однак дослідження підтвердили, що носій маски також отримує певні переваги в захисті. Хоча, звісно, найефективніше носити маски всім і кожному.
Чи впливають маски на тяжкість перебігу хвороби?
Маски можуть зменшити «дозу» впливу вірусу. Менша кількість вірусу може спричинити менш важку інфекцію. Тому деякі припускають, що постійне носіння маски може підвищити імунітет і зменшити тяжкі наслідки.
Це твердження залишається суперечливим та недоведеним. Важливо не лише носити маски, а й дотримувати всіх превентивних заходів.
Чи потрібно носити маску на вулиці?
Залежить від ситуації.
Маску не потрібно носити, якщо ви гуляєте там, де нікого немає поруч.
Маску краще одягнути, якщо ви знаходитесь поблизу інших людей або в натовпі, де неможливо тримати дистанцію.
Як носити маски?
- Маска має щільно прилягати до носа і рота, без відступів по краях.
- Чим зручніша для вас маска, тим більше шансів, що ви будете її носити. Спробуйте кілька фасонів та тканин і знайдіть ті, що підходять найкраще.
- Змінюйте одноразові маски та мийте багаторазові.