Розповідає дієтолог Олена Кищенко.
Дотримуйте водного балансу: мохіто з льодом, пиво, лимонади, інші охолоджувальні напої дають оманливе відчуття прохолоди. Вони охолоджують стравохід, у той час як підсолоджувальні смаки стимулюють ще більшу спрагу.
Пийте воду, підкислену лимонним соком, різні трав’яні відвари. Можна взяти приклад із жителів Китаю чи Середньої Азії, які вживають гарячий чай. Це дозволяє виділятися великій кількості поту, який випаровується з поверхні шкіри, і дає ефект охолодження.
Інколи ми боїмося набряків, тому обмежуємо себе в кількості випитого. Це теж не зовсім правильно — краще налагодити водний баланс. Кількість необхідної рідини в кожного індивідуальна, але загалом розраховують 30 мл / 1 кг маси тіла.
Вживайте воду по 100-200 мл кожні 40-50 хв. Обирайте температуру 18-20°C.
Підкислюйте напої лимонним соком, а якщо у вас надмірне потовиділення — додавайте в рідину дрібку солі.
Щоб записатися на консультацію дієтолога, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.
Замість лимонадів і соків обирайте відвар шипшини, трав’яні чаї, мінеральну воду без газу, несолодкі компоти, узвари.
Кава, яка бадьорить у прохолодний період часу, влітку погано впливає на роботу серцево-судинної системи й погіршує самопочуття.
Основні прийоми їжі краще розподіляти на прохолодний час: сніданок о 7 ранку, обід — в 11.30, вечеря — о 18. Якщо дуже хочеться їсти, ввечері можна організувати невеликий кисломолочний перекус.
Страви мають бути збагачені калієм — їжте банани, кунжут, шпинат, броколі, молода картопля з зеленню.
Частину м’яса краще замінити іншими білками — це можуть бути кисломолочні, молочні продукти, яйця. Вживання м’яса збільшує обмін речовин на 40% — тоді підвищується потовиділення, погіршується травлення, виникає в’ялість, слабкість.
Деякі продукти дають відчуття охолодження. Це — грейпфрут, полуниця, папайя, капуста кале, цитрусові, диня, томат, огірок, селера, шпинат.
Перед походом на пляж з’їжте трохи каші. Зернові — це високоенергетичні продукти, вони дають довге насичення шляхом тривалого перетравлення. Це дасть організму більше енергії.
З морозивом ми поїдаємо купу калорій. Цукор, різні підсолоджувальні смаки викликають відчуття спраги. Знайдіть альтернативу морозиву у вигляді смузі чи фрешу.
Влітку страви зберігаються в холодильнику не більше ніж 2 доби, а якщо це страви з яйцем, м’ясом, рибою — одну добу. М’ясо й риба на столі псуються вже за 4 години.