Про ресвератрол розповідає Наталія Михайлівна Циганкова, лікар-кардіолог, заслужений лікар України.
Ресвератрол — це природний поліфенол, що має антиоксидантні властивості.
Ресвератрол може запобігти, зупинити чи зменшити розвиток серцево-судинних захворювань — особливо якщо вони поєднані з цукровим діабетом. Ресвератрол безпосередньо забирає вільні радикали (-ОН та О2-) та має системну протизапальну дію.
Корисні властивості ресвератролу:
- позитивно впливає на судинну стінку, покращуючи біодоступність оксиду азоту (NO), який сприяє розширенню судин,
- підвищує дію ліків для контролю артеріального тиску чи дозволяє зменшити їх дози,
- знижує у плазмі крові рівень тригліцеридів і ЛПНЩ («поганого» холестерину), перешкоджає їх окисленню, як одній із причин розвитку атеросклерозу, і підвищує рівень ЛПВЩ («хорошого» холестерину),
- покращує метаболічні процеси та скорочувальну здатність міокарда.
Антитромбоцитарні властивості: ресвератрол позитивно впливає на в’язкість крові, зменшує агрегацію (склеювання) тромбоцитів. Має аспіриноподібну дію. Доведена його ефективність у пацієнтів із нечутливістю до аспірину.
Нейропротекторний ефект: ресвератрол здатний проходити гематоенцефалічний бар’єр, покращувати мозковий кровообіг, знизити ризик нейродегенеративних захворювань, у тому числі хвороби Паркінсона й Альцгеймера.
Ресвератрол — молекула молодості й довголіття. Є роботи, що підтверджують: він може викликати омолодження клітин шляхом подовження теломер. Теломери — це кінцеві частини хромосом, що відповідають за збереження хромосом і процес самовідновлення наших клітин. Довжина теломер із віком скорочується, а їх подовження сповільнює процеси старіння.
Де міститься ресвератрол?
Найбільша концентрація ресвератролу у шкірочці винограду (від 50 до 100 мкг в 1 г залежно від сорту), ягодах синього й фіолетового кольору (чорниці, лохині, шовковиці), в какао-бобах, арахісі.
У вині концентрація ресвератролу — від 0,1 до 14 мг/л. Тобто, щоб отримати необхідну лікувальну добову дозу ресвератролу з вина, треба випити його дуже багато (30 л!).
Смачного ягідного сезону й міцного здоров’я!