Здавна вважалося, що язик говорить про стан усього організму, адже ще до появи симптомів якоїсь хвороби язик уже сигналізує про порушення в роботі органів. На слизовій оболонці язика знаходиться безліч мікроорганізмів, а коли з’являються бактерії чи грибки, відмерлі клітини застряють між сосочками — так і з’являється наліт.
Нормальний наліт на язиці
Наліт на язиці не завжди сигналізує про порушення, адже в деяких випадках він вважається нормою. Насамперед здоровий колір язика — блідо-рожевий. У новонароджених діток може з’являтися однорідний білий наліт після годування. У старших дітей може бути тонкий білий наліт на язиці, але якщо через нього можна побачити колір язика — це також вважається нормою. Зазвичай такий наліт можна очистити зубною щіткою, і він не потребує лікування.
У нормальному стані язик:
- не збільшений, середнього розміру;
- блідо-рожевого кольору;
- не має неприємного запаху;
- вологість та сосочки помірно виражені;
- відсутні тріщини та рани;
- має нормальну чутливість.
Причини та лікування білого нальоту на язиці
Білий наліт, який не видаляється, щільно облягає язик та має неприємний запах не вважається нормою, адже такий наліт — результат розмноження бактерій та грибків.
Часто разом із ним діти скаржаться на:
- біль у животі;
- здуття живота;
- зміну апетиту та стільця.
Ці симптоми можуть сигналізувати про порушення в роботі органів травлення. Відповідно для вирішення проблеми необхідно звернутися до лікаря-гастроентеролога, обстежити систему травлення і знайти причину порушення.
Часто в новонароджених та дітей до року білий наліт може покривати не лише язик, а й губи та щоки, що свідчить про молочницю — інфекцію, яка викликана грибками Кандіда. Причиною такого нальоту є ще незміцнілий імунітет. Для уникнення захворювання необхідно ретельно стерилізувати пустушки і пляшечки. Іноді молочниця може з’явитися і в старших діток — найчастіше це діти з ослабленим імунітетом і астматики.
Лікування буде проводитися протигрибковими препаратами, які має прописати педіатр чи неонатолог.
До інших причин виникнення нальоту на язиці можна віднести:
- дисбактеріоз;
- авітаміноз;
- інфекційні захворювання;
- неправильну гігієну;
- вплив лікарських препаратів;
- запальні процеси тощо.
Профілактика білого нальоту на язиці
Білому нальоту на язиці можна запобігти, якщо:
- приміщення, де живе малюк, буде чистим, стерильним, добре провітрюватися і зволожуватися;
- слідкувати за станом здоров’я дитини і звертатися за допомогою за наявності найменших симптомів;
- не займатися самолікуванням і не давати дитині медикаменти, які не прописав лікар;
- обмежити вживання солодощів, які мають у складі синтетичні пігменти, що можуть вплинути на зміну кольору язика.
Якщо у вашої дитини з’явився білий наліт на язиці, необхідно проконсультуватися з педіатром чи неонатологом, який зможе визначити причину його виникнення, направити до суміжного вузьконаправленого спеціаліста або на необхідні аналізи та дослідження і підібрати необхідне лікування. Телефонуйте за номером (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або заповнюйте форму на сайті, щоби записатися до лікаря.
Суміжні напрями: