Перше УЗД бажано провести до 11 тижнів, щоб уточнити:
- розташування плідного яйця (виключити позаматкову вагітність);
- термін вагітності;
- кількість і життєздатність ембріонів/плодів;
- варіант багатоплідної вагітності, якщо така є.
УЗ скринінг 1 триместру проводять з 11 тижнів + 6 днів до 13 тижнів + 6 днів. Під час УЗД лікар оцінює анатомію плода, щоб виявити грубі вади розвитку й ознаки хромосомних аномалій. Після цього треба здати аналіз крові з вени для індивідуального комбінованого розрахунку ризику хромосомних патологій у плода.
УЗД 2 триместру проводять з 18 тижнів + 5 днів до 21 тижнів + 5 днів. Це одне з найважливіших УЗД, коли лікар досліджує анатомію плода, щоб виявити аномалії розвитку й ультразвукові ознаки хромосомних аномалій, ризики розвитку ускладнень перебігу вагітності.
УЗД 3 триместру проводиться, в групі неускладнених вагітностей, у 28-29 тижнів. Воно дозволяє виявити ранню затримку розвитку плода, загрозу передчасних пологів, а також відхилення розвитку, які проявляються пізніше. Якщо все добре, наступне УЗД роблять в 36 тижнів, щоб виявити плоди з пізньою затримкою розвитку плода, а також оцінити вагу й положення плода.
Якщо до 40 тижнів жінка не народила, бажано зробити контрольне УЗД для оцінки кровотоку плода, передлежачої частини, кількості навколоплідних вод, стану шийки матки. Якщо вагітність багатоплідна і у діток одна плацента на двох, їх обстежують кожні два тижні до кінця вагітності, а якщо в кожного своя плацента — кожні чотири тижні.
Лікар досліджує:
- наявність або відсутність можливої патології;
- особливості будови матки, шийки матки;
- плаценту і її прикріплення;
- кількість навколоплідних вод;
- вагу плода і його пропорції відносно терміну вагітності.
Як підготуватися до пренатальної діагностики?
Підготовка досить проста: перед УЗД потрібно спорожнити сечовий міхур, якщо турбують запори, поставити мікроклізму напередодні і не їсти продуктів, які можуть викликати здуття кишківника.