Як привчити дитину до туалету?
Це питання завжди стояло перед людством, і кожне суспільство це питання вирішувало по-різному. І пройшло дуже багато часу, проведено багато дослідженнь, спостереженнь, щоб остаточно визначити, що навчання дитини повинно більше орієнтуватись не на бажання батьків, родичів, вихователів, які хочуть привчити дитину до горшика чи туалету, а на фізіологічну та поведінкову готовність дитини до такого навчання.
Головну роль при цьому відіграють бажання та обізнаність батьків та/або іншої людини, яка доглядає за дитиною у процесі привчання.
Тому весь наступний текст, всі наступні рекомендації, мають мету допомогти зрозуміти дитину, знати, коли треба діяти, як саме діяти, а коли краще зачекати. Цей текст взято із наукових статей, наукових спостережень та досліджень і не є особистою думкою лікаря.
Готовність дитини до горщика/туалету – що це?
Готовність дитини до привчання до туалету базується не стільки на віці дитини, скільки на досягненні певних фізіологічних та поведінкових етапів. Огляд літератури виявив 21 різну ознаку готовності до туалету. Цікаво, що деякі експерти пропонують починати привчання до туалету через три місяці після досягнення критеріїв готовності, щоб забезпечити успіх.
Були дослідження, які виявили – якщо почати привчати раніше, буде більше часу на це витрачено (мова йшла про дітей віком від 1 року 10 місяців до 2 років 6 місяців).
Занадто багато змін у житті дитини ускладнюють привчання до туалету та збільшують ймовірність невдачі. Привчання до туалету слід відкласти, якщо ви збираєтесь переїхати в новий дім, мама виходить на роботу, скоро народиться інша дитина, до вас приїзжає жити нова людина чи дитина тільки починає відвідувати садочок тощо.
Навчання потрібно розпочинати, коли принаймні хтось один із сімʼї здатний приділяти час і емоційну енергію. Адже все це необхідно для того, щоб бути послідовним і терплячим щодня протягом не менш, як трьох місяців.
Приклад сташих братів та сестер робить процес привчання до горшика набагато легшим і швидшим.
Тобто головне не поспішати, бути спокійними, і все вийде!
Фізіологічна готовність
Мінімальний вік, коли потрібно починати – в середньому 12-18 місяців. Немає сенсу намагатись привчати дитину раніше.
Не наполягайте – це може призвести до негативних наслідків з боку фізичного, емоційного та психологічного стану малюка.
Якщо ваші знайомі розказують, що їх дитина вже пісяє і какає на горшику, то це не означає, що процес відбувається свідомо. Це є наслідком прилаштування до режиму дитини.
Якщо ви саме ті батьки, які пристосувались до режиму малюка до року, і процеси випорожнення відбуваються на горшику, то не лякайтесь, якщо дитина перестане це робити. Це нормально. Все відновиться у свій час.
Початок привчання
- Привчання до туалету включає багато етапів: розмова, роздягання, сідання, витирання, одягання, змивання та миття рук. Щоразове проходження цих кроків допомагає закріпити навички правильного використання туалету.
- Використовуйте прості слова для опису туалету (наприклад, "писяти", "какати", "горщик") і намагайтеся бути послідовними. Майте на увазі, що дитина буде використовувати ці слова з іншими дорослими та дітьми.
- Перед початком тренувань часто міняйте дитині підгузки, щоб вона навчилася віддавати перевагу сухим підгузникам.
- Можна піти купувати горщик разом з дитиною. Краще, якщо спочатку це буде стільчик-горщик, який легше використовувати.
- Поставте горщик у зручному місці, наприклад, в дитячій кімнаті чи спальні. Легкий доступ до горщика важливий.
- Спочатку можна заохочувати дитину сидіти на горщику повністю одягненою.
- Поговоріть з дитиною про привчання до туалету. Можна використовувати спеціальні дитячі книги або відео про привчання до горшика.
- При цьому не потрібно саджати іграшку на горщик на початковому етапі.
- Не чекайте, що дитина буде проситись. Дуже часто дитина просто не може про це сказати точно, бо відчуває тільки в процесі сечопускання.
- Можна здійснювати регулярні «тренувальні пробіжки» до горщика, особливо після першого пробудження вранці та після їжі, коли дитина, швидше за все, матиме випорожнення.
- Слідкуйте за ознаками того, що дитина повинна піти, як то характерні звивання або тримання за статеві органи.
- Підійдіть з дитиною до горщика і похваліть, коли вона сідає на горшик.
- Після того, як дитині буде зручно сидіти на горщику повністю одягненою, запропонуйте їй сидіти вже без підгузків.
- Покладіть мокру або брудну пелюшку в горшик, щоб допомогти дитині зрозуміти призначення горщика.
- Заохочуйте дитину говорити вам, коли їй потрібно в туалет.
- Не карайте, не погрожуйте та не говоріть різко з дитиною, якщо вона не встигла або не хоче користуватися горщиком.
- Перейдіть на тренувальні штани (які можна прати, товсту білизну) або бавовняну білизну після того, як дитина користується горщиком.
- Але не поспішайте відмовлятися від підгузків. Дозвольте дитині повернутися до підгузків, якщо вона не може стриматися до наступного походу на горщик.
- Зірочка або таблиця з наклейками можуть бути корисними для заохочення використання горщика для дітей більш старшого віку.
- Коли дитина освоїться до горщика, її можна пересадити на дитячий стільчик над унітазом.
- Такий стілець дає дитині важіль щодо кута між тазом та ногами, щоб краще стимулювати кишечник.
- Стілець також допомагає дитині почуватися більш стабільно, сидячи на унітазі дорослого розміру.
- Будьте терплячі, тому що можуть пройти дні або тижні, перш ніж дитина досягне успіху. Невдачі – поширене явище.
Працюючи з дитиною, пам’ятайте про такі поради:
- Намагайтеся зберігати позитивний і люблячий настрій і не гнівайтеся, коли не вдається.
- Тримайте дитину у вільному одязі, який легко знімається.
- Під час навчання уникайте одягу зі складними застібками та ґудзиками.
- Тримайте додатковий комплект одягу при собі і всюди.
- Уникайте сварок через привчання до туалету. Якщо дитина не зацікавлена, припиніть привчання до туалету на деякий час, перш ніж спробувати знову.
- Не змивайте воду в унітазі, коли в ньому знаходиться дитина; це може налякати.
- Хлопчіків можна спочатку привчити мочитися, сидячи на горщику. А вже потім - стоячи.
- Навчати хлопчика мочитися стоячи можна і після того, як він навчиться випорожнювати кишечник у горщику.
- Зберігайте стул м’яким, пропонуючи багато продуктів з високим вмістом клітковини та обмежуючи молочні продукти не більше трьох чашок (до 720 мл) молока на день.
- Дитина може переходити з підгузків на тренувальні штанці або бавовняну білизну, тільки коли коли вона успішно користується горщиком.
- Зачекайте, не відмовляйтесь одразу від використування підгузків вночі або під час денного сну, поки не будуть сухі штанці протягом дня.
- Нагадуйте дитині користуватися туалетом після першого пробудження вранці та в інший час протягом дня. Однак намагайтеся не нагадувати занадто часто.
- Якщо ви бачите, що не досягаєте у навчанні успіхів, припиніть привчання до туалету на два-три місяці.
Привчання до туалету – це складний процес, який часто може супроводжуватись проблемами та невдачами. Але ці невдачі тимчасові і є нормальною частиною процесу розвитку. Невдача може статися під час гострої хвороби дитини, змін щодо догляду за дітьми або сімейної кризи, наприклад, при переїзді родини.
Майте на увазі, що нічний енурез і відмова від туалету – є одними з найпоширеніших проблемам у здорових дітей
Зверніться до лікаря-спеціаліста, якщо потребуєте підтримки чи маєте сумніви щодо стану дитини.
Інформацію підготували лікарі Смарт Медікал Центру