Інфаркт міокарда
Зателефонуйте 103 по екстрену медичну допомогу, якщо наявні будь-які з наведених нижче симптомів!
- Відчуття стискання чи болю в центрі грудної клітки
- Біль або дискомфорт, що поширюється на плече, руку, спину, шию, щелепу, зуби або іноді верхню частину живота
- Нудота, блювання
- Задишка
- Холодний піт, виражена загальна стабкість
- Запаморочення, непритомність
Гостра коронарна хвороба, у тому числі інфаркт міокарда, викликає біль у грудях тривалістю не менше 10-15 хвилин. В одних людей біль у грудях може бути незначним, а в інших – сильним.
Дискомфорт зазвичай описують як тиск або важкість у грудях, хоча таке відчуття стискання в конкретного пацієнта може бути відсутнім. Жінки частіше можуть відчувати більш розмиті симптоми, наприклад, нудоту, біль у спині чи щелепі.
Інфаркт міокарда може мати попереджувальні ознаки у вигляді загострення стенокардії за кілька днів чи годин, однак може трапитися і раптово.
Перша домедична допомога
- Зателефонуйте 103. Не ігноруйте симптоми гострого серцевого нападу. Якщо ви не можете викликати невідкладну медичну допомогу, попросіть сусіда або друга відвезти вас до найближчої лікарні, можливо на таксі. Не їдьте самі, водіння автомобіля в такому стані дуже небезпечне.
- Прийміть аспірин, поки очікуєте медичну бригаду. Аспірин запобігає згортанню крові, тому його прийом під час ризику інфаркту знижує ризики ушкодження серця. Не приймайте аспірин, якщо у вас алергія на нього або ваш лікар сказав вам ніколи не пити аспірин.
- Прийміть нітрогліцерин, якщо вам його призначали. Якщо ви вважаєте, що у вас загострення стенокардії чи можливо починається інфаркт, а ваш лікар раніше прописав вам нітрогліцерин, прийміть його відповідно до цих вказівок, поки чекаєте бригаду екстреної медичної допомоги.
- Почніть серцево-легеневу реанімацію, якщо людина без свідомості. Якщо людина, у якої було запідозрено інфаркт, не дихає або ви не знаходите в неї пульсу, негайно почніть серцево-легеневу реанімацію (одразу після виклику швидкої).
Складіть долоні одна на одну. Сильно і швидко натискайте випрямленими руками на центр грудної клітки людини у досить швидкому ритмі — приблизно від 100 до 120 стискань на хвилину. - Якщо біля вас є автоматичний зовнішній дефібрилятор, а людина без свідомості, дотримуйтесь інструкцій пристрою щодо його використання.
Список джерел
- Warning signs of a heart attack. American Heart Association. heart.org
- Heart attack. National Heart, Lung, and Blood Institute. nhlbi.nih.gov
- Tamis-Holland JE, et al. Contemporary diagnosis and management of patients with myocardial infarction in the absence of obstructive coronary artery disease: A scientific statement from the American Heart Association. Circulation; 2019. doi:10.1161/CIR.0000000000000670
- Panchal AR, et al. Part 3: Adult basic and advanced life support: 2020 American Heart Association guidelines for cardiopulmonary resuscitation and emergency cardiovascular care. Circulation; 2020. doi:10.1161/CIR.0000000000000916
- Hands-only CPR fact sheet. American Heart Association. cpr.heart.org
- Lopez-Jimenez F (expert opinion). Mayo Clinic. Feb. 4, 2021.