Ацетонемічний синдром
або Кетотична гіпоглікемія дитячого віку
Багатьом батькам знайома така проблема, коли у дитини з'являється специфічний "ацетоновий", "хімічний", "кислих яблук", "фруктовий" запах з рота. Потім дитині стає погано, вона стає млява, дитину нудить, з'являється блювання, вона погано їсть і багато спить.
Іноді внаслідок всього цього у дитини розвивається зневоднення, вона потрапляє до лікарні, де їй ставлять крапельниці. Потім самопочуття дитини нормалізується до наступного повторного епізоду.
По-науковому це порушення називається «кетотична гіпоглікемія дитячого віку» (далі будемо називати цей стан КГ). Ця проблема дуже поширена, ще й за збігом обставин цей діагноз став «звалищем», куди складають різні проблеми дитячого віку, найчастіше ніяк не пов'язані з КГ. Важко знайти інший розлад обміну речовин, обплутанbq такою ж кількістю забобон! Причому часто джерелом цих забобон стають медичні працівники. Дітей випоюють мінеральною водою «по чайній ложці», садять на дієти, пророкують їм розвиток артриту та подагри, діабету та гепатиту, але в результаті лише ускладнюють їхній стан. Таку кількість міфів навколо ацетонемічного стану можна пояснити тим, що досі немає єдиної думки щодо природи КГ.
Що на сьогоднішній день відомо про ацетонемічний синдром
Кетотична гіпоглікемія (інші назви - прискорене голодування, ідіопатична гіпоглікемія, субстрат-дефіцитна гіпоглікемія, ацетонемічна блювота у дітей) - це тимчасовий розлад обміну речовин у дітей, що зазвичай починається між 18 місяцями і 5 роками, і проходить спонтанно.
КГ – найчастіший асоційований з гіпоглікемією стан у дітей.
- «Кетотична» означає те, що при цьому розладі підвищується рівень кетонових тіл у крові (а також у сечі та повітрі, що видихається); до кетонових тіл відноситься ацетон і ще дві сполуки.
- «Гіпоглікемія» означає зниження в крові рівня глюкози. Глюкоза – основне джерело енергії до роботи всіх органів прокуратури та тканин, при цьому багато глюкози споживає мозок.
Більшість теорій сходяться на наступному:
- У разі тривалого голодування або при підвищеній потребі енергії (інтенсивне фізичне навантаження, ГРВІ) рівень глюкози в крові у дитини швидко падає, запаси глікогену (джерела глюкози) в тканинах виснажуються.
- Кетонові тіла є альтернативним джерелом енергії та синтезуються, коли рівень глюкози падає – проте при їх надмірному накопиченні розвивається інтоксикація, проявом якої є нудота та блювання.
Провокують КГ тривале голодування (дитина ввечері відмовилася від вечері, вранці не поснідала – і це вже достатні умови для розвитку нападу КГ), інфекційне захворювання (наприклад, ГРВІ), підвищена фізична активність, знижена маса тіла.
Як допомогти дитині при ацетонемічному стані:
-
Для профілактики та лікування КГ рекомендується високовуглеводна (хліб, злаки, рис, макарони, кукурудзяні коржики тощо) та високобілкова їжа (червоне м'ясо, курка та індичка, риба, боби, яйця, горіхи).
-
Не допускайте тривалих перерв у прийомі їжі у дитини (більше 6 годин); бажано, щоб у дитини було не менше 5 прийомів їжі на день. Обов'язковий перекус перед сном (молоко, булочка, злаки, банани)!
-
Тест-смужки для визначення ацетону (кетонів) у сечі – спеціальні смужки паперу з реагентом, який змінює свій колір залежно від вмісту ацетону у сечі. Їх слід придбати в аптеці і завжди мати під рукою батькам дітей з КГ, при розвитку інфекційного захворювання, пропущеному прийомі їжі, появі специфічних симптомів (запаху ацетону, нудоти, млявості) слід одразу перевірити рівень ацетону в сечі. У разі підвищення рівня ацетону в сечі негайно вводити джерело «швидких» вуглеводів (сік, лимонад, солодкий чай).
-
При гострому інфекційному захворюванні, при лихоманці, нудоті, блювоті, зниженні апетиту потрібно негайно починати відпоювати дитину солодким питтям (соки, лимонади, солодкий чай, кока-кола)
-
Не потрібно і марно намагатися випоювати дитину з КГ лише сольовими розчинами: вони можуть запобігти зневодненню, але без солодкого пиття вивести дитину з ацетонемічного стану не вийде, тому сольові розчини при КГ – лише додатковий захід до солодкого пиття.
-
При постійній блювоті та неможливості заповнити втрати рідини в домашніх умовах слід негайно звернутися за допомогою до лікаря. Тільки якщо домашнє випоювання не дало ефекту, слід капати розчини внутрішньовенно – не слід використовувати цей метод лікування як базовий.
Чим точно не є КГ:
- КГ не є хворобою, а лише порушенням переносимості (наслідком) тривалого голодування
- КГ – це не «нервово-артритичний діатез» (немає такого захворювання). КГ це реальна проблема, «нервово-артритичний діатез» - це міфічна тварина, отже, ці дві речі між собою не пов'язані. Те, що немає, годі й лікувати.
- КГ не веде до діабету і ніяк не пов'язана з ним.
- КГ не є і ніколи не була «порушенням пуринового обміну». Якщо хтось стверджує протилежне – він взагалі не розуміється ні на обміні пуринів, ні на обміні вуглеводів, ні на обмін речовин у принципі.
КГ не є порушенням обміну сечової кислоти та не пов'язана з подагрою. Обмежувальна дієта не показана, небезпечна та шкідлива при КГ, а люди, які рекомендують дітям з КГ уникати м'яса та вуглеводів, абсолютно не розуміють причин цього стану - «Перегин жовчного міхура» – варіант норми будови жовчного міхура, причому дуже поширений, ця особливість не пов'язана з КГ. До речі, при перегині жовчного дієта теж не потрібна.
- КГ не є захворюванням нирок.
- КГ не є захворюванням печінки.
- КГ не є захворюванням підшлункової залози.
Інформацію підготували лікарі Смарт Медікал Центру