Нещодавно ми публікували відео про видалення родимок і побачили в коментарях побоювання, що опісля на місці видалення з’являється рак.
Дерматолог Катерина Мельник розповідає, чому з’явився цей міф і що ж відбувається насправді.
Міф 1. Якщо видалити родимку, на місці видалення з’явиться рак
Перед видаленням родимок лікар оглядає родимку із десятикратним збільшенням за допомогою дерматоскопа з високоякісною оптикою та підсвіткою. Лікар бачить не лише поверхню шкіри, а й дерму, судини, пігмент, його природу та розташування. МОЗ у методичних рекомендаціях зазначає, що дерматоскопія дозволяє з високим ступенем достовірності відрізнити доброякісні новоутворення шкіри від злоякісних.
Зараз дерматоскопія — просте, на перший погляд, дослідження, що займає кілька секунд. Однак у радянські часи на території України її не робили.
Тоді ж пацієнтам мало було відомо про меланому — найбільш агресивний рак шкіри. Якщо в людини був рак шкіри, імовірно, вона про це не знала. На перших стадіях меланома схожа на звичайну родимку. Пацієнт звертався до лікарів із такою «родимкою» пізніше, коли вона починала його турбувати.
Дерматоскопію в той час не використовували, тож лікар видаляв меланому, щоб передати матеріал на лабораторне дослідження і встановити діагноз. Підтверджувався діагноз раку, однак на більш пізніх стадіях він важко піддавався лікуванню.
Через пізнє звернення до лікаря пацієнт міг померти — хоча насправді мав усі шанси вижити й вилікувати рак, якби звернувся на ранній стадії.
Міф 2. Видаляти родимку в домашніх умовах безпечно
Також раніше було поширене видалення родимок у домашніх умовах. Як зазначає неприбуткова організація Skin Cancer Foundation, навіть зараз доступні пристрої для видалення родимок удома. Однак це може бути небезпечно — для видалення завжди треба звертатись до лікаря.
По-перше, вдома важко самостійно оглянути й діагностувати новоутворення, а відповідно визначити оптимальний метод видалення.
Під час огляду й дерматоскопії лікар бачить, доброякісне новоутворення чи ні. Додатково після видалення лікар направляє матеріал на гістологічне дослідження, яке допоможе підтвердити діагноз.
По-друге, вдома місце видалення простіше інфікувати. Відповідно, може з’явитись запалення, місце видалення буде довше загоюватись.
У медичному закладі інструменти одноразові або стерилізовані відповідно до стандартів санітарної обробки. Місце видалення обробляється до та після процедури, тож ризик інфікування зменшується до нуля.
Міф 3. Потрібно видалити всі родимки, адже це допоможе вберегтися від раку
Не варто видаляти родимки просто так або для профілактики раку.
Є кілька показань до видалення родимок:
- медичне: під час огляду лікар бачить ознаки атипового розвитку родимки,
- косметичне: пацієнта не влаштовує вигляд, місце розташування родимки або на родимках є волосся, що заважає,
- функціональне: пацієнт періодично травмує родимку під час тертя одягу, гоління, заняття спортом.
Деякі родимки можна видалити за бажанням пацієнта. Однак видалення родимок не дорівнює профілактиці раку шкіри. На додаток, меланома частіше з’являється просто на шкірі, а не на місці родимки, яка вже існувала.
Для профілактики раку шкіри потрібно щороку приходити до дерматолога на дерматоскопію. Процедура швидка й безболісна: лікар огляне всі новоутворення на шкірі й визначить, чи не становлять вони небезпеки. За потреби ви обговорите можливі варіанти видалення й оберете найбільш оптимальний для себе.
Щоб записатися на консультацію дерматолога, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.