Розповідає лікар-дерматолог Катерина Мельник
У мене багато родимок — я захворію меланомою?
Вважається, що понад 50 новоутворень на тілі підвищують ризик виникнення меланоми. Це не означає, що 100% у вас буде рак. І навпаки, якщо родимок мало, це не означає, що ризик меланоми низький.
Чи потрібно видалити всі родимки на тілі, щоб виключити ймовірність захворіти меланомою?
Ні, видаляти всі новоутворення не варто. Меланома здебільшого виникає на «чистій» шкірі — у місцях, де немає жодних родимок.
В зоні ризику ВСІ. Головна причина меланоми — ультрафіолетове світло сонця. Щоб зменшити ризик, використовуйте сонцезахисний крем: у місті SPF 30, на пляжі SPF 50.
Яке дослідження пройти, щоб дізнатися ймовірність захворіти меланомою?
Немає жодних досліджень/аналізів/тестів, які визначать, буде у вас меланома чи ні. Найбільш ефективний метод — дерматоскопія 1–2 рази на рік. Лікар прикладає маленький пристрій — дерматоскоп — до родимки і дивиться її під збільшеним склом. Обстеження безболісне і триває кілька хвилин.
Так, є генетичне дослідження, але тільки 10% меланом пов’язані з генними мутаціями, інші 90% не пов’язані зовсім.
Якщо у батька/матері була меланома, в мене теж буде?
Не обов’язково, але ви в зоні підвищеного ризику. Щоб нічого не пропустити, двічі на рік приходьте до лікаря на дерматоскопію.
Чи можна вилікувати меланому?
Меланома на ранній стадії виліковна у 100% і потребує тільки хірургічного лікування.
Якщо хвороба прогресує, з’являються віддалені метастази. Це має поганий прогноз, і лікування включатиме променеву терапію та хіміотерапію.
Щоб записатися на консультацію дерматолога, телефонуйте (067) 127-03-03, (044) 490-25-03 або залишайте заявку на сайті.